Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm Haftası, 15-22 Nisan tarihleri arasında yapılan çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen “38. Turizm Haftası” kutlama etkinlikleri yurdun farklı illerinde yapılan açılışlarla başladı. 


Çeşitli etkinliklerin düzenlendiği haftaya geçen yıllarda olduğu gibi bu hafta da sektör fazla ilgi göstermezken, açılışların daha çok protokol ağırlıklı olduğu dikkat çekti.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de Turizm Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakan Ömer Çelik'in mesajında, hızla değişen dünyanın hızlı gelişen sektörlerinden turizmin artık, sosyal ve kültürel etkilerinin yanı sıra ülkelerin ekonomik sorunlarına da çözüm sağlayan kalkınmanın en önemli unsurlarından biri olduğunu kaydetti.

Çelik, mesajında, “2013 yılını çok iyi bir performans ile kapatan ve nitelikli işgücü, tesis-hizmet kalitesiyle uluslararası bir marka olan Türkiye’nin turizm değer zincirinin her bileşeninde kaliteyi arttırmaya aralıksız devam edeceğiz” dedi. 


Turizm haftası çeşitli illerde yapılan açılışlarla start aldı. Bazı il ve beldelerde hafta dolayısıyla şu açılış etkinlikleri yapıldı:

 

Malatya
 Turizm Haftası kııtlamalan Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde dün düzenlenen törenle başladı. Açılış törenine Vali Yardımcısı Abdullah Öztoprak, Kültür ve Turizm İl Müdürü Derv iş Özbay. davetliler, turizm acentesi temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay. "Son yıllarda Bakanlığımızla işbirliği içerisinde Valiliğimiz öncülüğünde yapmış olduğumuz çalışmalarla Malatya'yı turizmde ayağa kaldıracak birçok projeye imza atmış bulunuyoruz. Yapımş olduğumuz bu çalışmalar sonucu yıl içerisinde sevindirici gelişmeler yaşadık. İlk kez 2 bölgemiz kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi ilan edildi. Karara göre artık Hekimhan Yamadağı ile Karakaya Baraj Gölü kültür ve turizm konuna ve gelişim bölgesi. Bakanlığımızın bu bölgeleri ilan etmesiyle yıllar içerisinde yörede önemli kültür ve turizm faaliyetlerini gerçekleştirilebilecek, bu faaliyetler, yatırımlar destek görecek. Malatya'nın turizmde asıl çekiciliğini. bilhassa yabancı turizm anlamında söylüyorum. Nemrut Dağı oluşturuyor. Pütürge Tepehan beldesi üzerinden Nemrut'a uzanan yaklaşık 100 kilometrelik yolu standartlara uygun hale getirilmesiyle ulaşımı eskiye oranla çok kolaylaştı, rahatladı. Artık herkes özel aracıyla da Nemrut'a gidebiliyor. B sayede Nemrut'a giden turist sayısında artış oldu" şeklinde konuştu. 

Koreli ve Japon turist bekleniyor 

Özbay şu şekilde konuştu; "Geçen yıl hem Malatya'nın hem Nemrut Dağının Japonya ve Güney Kore pazarında tanıtılması için Fırat Kalkınma Ajansıyla ortak bir çalışma yürütmüştük. Bu kapsamda bu iki ülkenin turizm sektörü ve turizm medyasından insanlar gelip Malatya'yı tanıdılar ve kendi ülkelerinde Malatya hakkında ciddi tanıtıcı yayınlar yaptılar. Hatta Kore dilinde ilk kez Malatya'yı da anlatan bir kitap yayınlandı. Bu tanıtını faaliyetinin bu sezondan itibaren dönüşünün olmasını bekliyoruz. Bu ülkeden çok sayıda turistin Malatya 'ya gelmesini bekliyoruz." 

Törende İnönü Üniversitesi Kale Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Öğretim Görevlisi Hulusi Binbaşıoğlu 'Turizmde Teknoloji Kullanımı' konulu bir konferans verdi. Programın son bölümünde Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezi Türk Halk Müziği korosu sahne aldı.

 
16-04-2014 09:52