Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm Haftası Açılış Programı Gerçekleştirildi.

Battalgazi Belediyesi Mehteran Takımı konseri ile başlayan ve Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda gerçekleştirilen programa, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif  Emecen, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Derviş Özbay, Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Malatya Defterdarı Murat Yiğiter, Malatya Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Faruk Nalçacı, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Burada ilk olarak konuşan Turizm İl Müdürü Derviş Özbay, Turizm Haftası’nın önemine dikkat çekerek, “15- 22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası’nın bu yıl 40’ıncısını kutluyoruz. Turizm Haftası’nın açılışını her yıl farklı mekanlarda kutlamaya gayret ediyoruz. 2016 yılı Turizm Haftası’nın açılışını ecdat yadigarı diye nitelendirdiğimiz güzel Malatya’mızın en güzel ilçelerinden her metrekaresi tarih kokan kadim kültürümüzün en derin izlerinin bulunduğu Battalgazi’de yani Eski Malatya’da ve onun en güzel eserlerinden biri olan silahtar Mustafa Paşa Kervansaray’ında yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, Turizm, turizmciler tarafından tarif edilirken, sayısız tarifleri vardır. Kimisi ‘Bacasız Fabrika’, kimisi ‘eğitim’ der. Hepsi de doğrudur. Turizm, insanın insan olduğunu fark ettirme olayıdır aynı zamanda. Expo 2016 fuarına Battalgazi Belediyesi olarak davet edildik. Orada 600 metrekarelik bir alan üzerine bizim Kervansaray’ın bir maketi, Ulu Cami’nin giriş kapısı ve ravakları yaptık Dünya çapında bir organizasyon. İlçeler bazında da Türkiye’de her halde tek ve ilk katılan belediye biziz. Bizim yapmış olduğumuz projeler, orada en önemli, en prestijli standı olduğunu, oranın genel sekreteri tarafından bize ifade edildi. Bununda turizme katkısı olacağının kanaatindeyim” diye konuştu. Malatya Valisi Süleyman Kamçı’da, turizmin önemine dikkat çekerek, “Bacasız Sanayi olarak nitelenen turizm, ülkelerin en önemli gelir kaynaklarından biri olmanın yanı sıra, değişik kültürlerin tanışıp kaynaşması ve uluslararası barışın sağlanmasının da en kestirme yolu olan bir sektördür. Bu anlamda turizmi sadece sahil bölgeleri ve arkeolojik değeri olan bölgelerle sınırlı tutmak yanlış olacaktır. İnanç, sağlık, spor ve sanat alanları da turizm bakımından ciddi önem arz etmekte ve uluslararası ilişkilerin geliştirilmesinde göz ardı edilemeyecek bir katkı sağlamaktadır. Malatya'mızın turizm açısından ziyadesiyle potansiyele sahip olduğu muhakkaktır. Aslantepe Höyüğü, Battalgazi ilçesi, Nemrut Dağı, Levent Vadisi, Tohma Kanyonu, Somuncubaba Türbesi, Karaciğer Nakil Hastanesi gibi önemli turizm değerlerini uhdesinde barındıran ilimiz, önemli festivaller ve sosyo­kültürel etkinlikler ile de mutlaka gezilip görülmesi gereken illerin başında gelmektedir. Tabii ki neye sahip olduğunuzdan çok, bunları ne kadar tanıttığınız önemlidir! Bu bakımdan, yetkili merciler kadar değerli Malatya halkına da görevler düşmektedir. Malatya'mızı daha fazla tanıtmak, turizm hacmimizi arttırmak için herkes üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmek durumundadır” diye konuştu.

Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz ise, Malatya’da başarılı karaciğer nakillerine dikkat çekerek, Sağlık Turizmi hakkında bilgiler verdi. Yapılan konuşmaların ardından Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verildi.