Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ÖZBAY’DAN NEVRUZ ETKİNLİĞİ AÇIKLAMASI

Kültür ve Turizm İl Müdürü Derviş Özbay, Nevruz Bayramı'nın, mevsimlik bir bayram olarak köklü bir geçmişe sahip ve geleneksel kültür değerlerimiz içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu bildirdi.
Özbay, 2014 yılı Nevruz etkinliklerine ilişkin bir açıklama yaptı. Derviş Özbay, Nevruz etkinliklerinin Malatya Valiliği ve İnönü Üniversitesi'nin ortak organizesiyle 21 Mart Cuma günü saat 09.30’da üniversitede kutlanacağını belirtti.
Özbay, Nevruz etkinlikleri kapsamında ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu'nun 22 Mart Cumartesi günü akşam 19.30’da 'Hoşgeldin Bahar' temalı Nevruz konserinin verileceğini kaydetti. Solistler Nahide Akal ile Aydın Akar’ın halk müziğimizden çeşitli parçaları seslendireceği konserin Malatya Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirileceği kaydedildi.
Özbay, “Mevsimlik bir bayram olarak köklü bir geçmişe sahip olan ve geleneksel kültür değerlerimiz içerisinde önemli bir yere sahip olan Nevruz Bayramı'nın, kuzey yarım kürenin ve Türk dünyasının en eski bayramlarından biridir. Her yıl 21 Mart tarihinde kutlanan Nevruz ile bolluk ve bereket günlerinin karşılandığı, insan ve doğa arasındaki ilişkinin pekiştirildiği, toplumların yaşamlarındaki hareketliliklerin, başlangıçların ve dönüm noktalarının ifade edildiği kabul edilmektedir. 1991 yılından beri bakanlık koordinasyonunda yurt genelinde kutlanan Nevruz’un büyük bir coğrafyada yüzyıllardır dostluk, kardeşlik duygularıyla insanları kaynaştırdığına dikkat çeken Özbay, “ Bu yıl da Nevruz’u en güzel şekilde kutlamak istiyoruz. Vatandaşlarımızı Kongre ve Kültür Merkezinde verilecek konsere davet ediyoruz” dedi.