Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

54. KÜTÜPHANE HAFTASI KUTLANDI

            Programda İl Halk Kütüphanesi Müdürü Tekin “Bizim medeniyetimiz bir kitap medeniyetidir. Kitap üzerine bina edilmiş ve yükselmiştir. Ne zaman kitaptan kopmuş ve soğumuşsak o zaman da gerilemeye ve medeniyet çizgimizden uzaklaşmaya başlamışızdır. O yüzden geleceğimize sahip çıkmanın ilk adımı çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmaktır.” dedi. 26 Mart 1 Nisan arasında kutlanan bu yıl da ‘Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler’ ana temasıyla 54. Kütüphane Haftası kutlama programı Kongre ve Kültür Merkez Kemal Sunal Salonu’ nda yapıldı.  Programa, Vali Yardımcısı Regaip Ahmet Özyiğit, İl Halk Kütüphanesi Muzaffer Tekin, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Levent İskenderoğlu, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Belediyesi Kültür Ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Gençay ile birçok kişi katılım sağladı.
“KENDİMİZİ VE KÂİNATI OKUYABİLMEMİZ İÇİN KÜTÜPHANELERE İHTİYACIMIZ VAR”

            İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Levent İskenderoğlu ise: “Biz büyük bir medeniyetin mensuplarıyız ve siz değerli çocuklarda bu medeniyeti sürdürecek bu medeniyetin bayrağını, sancağını geleceğe taşıyacak en önemli varlıklarımızsınız.  3 tane ekrana mahkûm edilmiş bir gençlik bir nesil bizi hiç bir yere götürmeyecektir.  Kişisel olarak en büyük endişem kitap sayfalarından kopmuş kitabın kokusundan kopmuş bir nesil. Beni bu üzüyor ve oldukça da ürkütüyor. Cep telefonu, bilgisayar ve televizyon ekranına mahkûm edilmiş bir nesil bizim geleceğe yapılmış bir suikasttır.  Biz bu büyük medeniyetin mensupları olarak kitaba imal etmiş bir milletiz kitaba iman etmiş bir milletiz ve bizim dinimizin ilk emri de ikra yani oku emri. Bizim kendimizi ve kâinatı okuyabilmemiz için kitaplara kesinlikle ihtiyacımız var kütüphanelere kesinlikle ihtiyacımız var. Biz kitaba kaleme ve kelama yabancı bir millet değiliz.  Bütün gençlerimizi ve hepiniz kitapların sayfalarına davet ediyorum.  Yazılmış olan bütün kitaplar bir tek kitabı anlamak içindir” şeklinde konuştu.
AFRİN’DEKİ YİĞİTLERE SELAM ŞİİR DİNLETİSİ YAPILDI, ÖDÜLLER TAKDİM EDİLDİ

            Konuşmalar sonrası Öğretmenler Ortaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu Afrin’deki Yiğitlere Selam şiir dinletisi yapıldı. Şiir dinletisinden sonra ödül törenine geçildi. Yazar Mehmet Ali Cengiz’e yaşam boyu başarı ödülü takdim edildi. Kütüphanenin çocuk bölümünden bir yıl içerisinde 353 kitap okuyarak 1. olan Sümer İlköğretim Okulu öğrencilerinden İlsu Melis Yaşareş’ e, kütüphanenin çocuk bölümünden bir yıl içerisinde toplam 201 kitap okuyarak 2. olan Mustafa Kemal Atatürk Ortaokulu öğrencilerinden Yekta Uçar’ a ve kütüphanenin çocuk bölümünden bir yıl içerisinde 135 adet kitap okuyarak 3 . olan Fırat İlk Öğretim okulu öğrencilerinden Nusret Salman Dönmez’ e,  kütüphanenin yetişkinler bölümünden 1 yıl içerisinde 103 adet kitap okuyarak 1 . olan Güler Kayaduman’ a, 103 Adet kitap okuyarak 2. olan Atatürk Kız Anadolu Lisesi öğrencilerinden Seval Bayat’a ve 1 yıl içerisinde 44 adet kitap okuyarak 3. olan Nezihe Kelleci’ ye ödülleri takdim edildi.
54. KÜTÜPHANE HAFTASI (2).jpg
ÖDÜL TÖRENİ.jpg54. KÜTÜPHANE HAFTASI.jpg