Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

SESSİZ GÖZYAŞLARI MALATYA'DA GÖSTERİME GİRDİ.

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle Afanistanlı Göçmenlerin dramını anlatan “Sessiz Gözyaşları” filminin gösterimi yapıldı.
Sanat Merkezi Salonunda gerçekleştirilen gösterim öncesi Afganistan ve Türkiye Milli Marşları okundu. Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Sanatçılarının kısa bir enstrümantal dinletisinin ardından Malatya’da yaşayan Afgan göçmenler adına teşekkür konuşması yapıldı. Göçmenler, Türkiye’nin Afganistanlı göçmenlere ev sahipliği yapmasından dolayı dünyalar dolusu teşekkür ettiklerini belirttiler. Göçmenler ayrıca göç dramını anlatan “Sessiz Gözyaşları” filminin Yönetmeni Abbas Mohammedi’ye teşekkür belgesi takdim ettiler.
Programda bir konuşma yapan Yönetmen Abbas Mohammedi, filmin ilk kez Trabzon’da, dahasonra sonra Afganistan’da gösterildiğini kaydederek, üçüncü kez olarak Malatya’da gösterim olduğunu açıkladı. Filmi yapım ve gösterim amaçlarının göç sırasında yaşanan sorunları dile getirmek olduğunu belirten Mohammedi, “Afganistanlı göçmenlerin nasıl sorunlar altında yasadışı olarak Türkiye’ye gelişlerini anlattık. Türkiye Devletinin bu sorunları çözmede de desteklerini istiyoruz” dedi.
Mohammedi, filmin Malatya’da gösterilmesinden dolayı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile İl kültür ve Turizm Müdürlüğüne teşekkür etti.
Savaşın acımasız gerçekliği
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Gençay da yaptığı konuşmada, “Buradaki göç, savaşın acımasız gerçekliği karşısında çaresiz kalınarak yapılan bir göç. İşte bugün canlı olarak Irak’taki, Suriye’deki savaştan gelen göçmenlerin; göç ederken yolllarda nasıl perişan olduklarını görüyoruz. Ki Afganistan göçünü unuttuk bile çoğumuz. 1978’ten beri Afganistan’da devam eden bir savaş sözkonusu” dedi.
Gençay, Anadolu’nun mazlumlara sahip çıkan yiğitleri dünyaya getiren analarla dolu olduğuna dikkat çekerek, “Bizler de Anadolu’yu yurt edinirken binlerce yıl önce bugün Afganistanlı, Suriyeli, Iraklı kardeşlerimizin geçtiği o çileli yollardan geçerek geldik. Ama 40 yıl oldu hala Afganistan’da bir düzen kurulamadı. Rabbimizden bir an önce Afganistan’da, Suriye’de Irak’ta dünyanın bir çok yerindeki akan kanın durmasını ve artık Müslüman kanının akmamasını niyaz ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Malatya’daki Afganistanlılardan yoğun ilgi
Daire Başkanı Gençay, Yönetmen Mohammedi’ye; Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır adına teşekkür belgesi takdim etti ve kayısı hediye etti.
İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Bayram Güngör de Yönetmen Mohammedi’ye plaket takdim ederek teşekkür etti.
Daha sonra Malatya’da yaşayan Afganistanlı göçmenlerin yoğun ilgisiyle “Sessiz Gözyaşları” filmi seyredildi. 
SESSİZ GÖZYAŞLARI PLAKET TAKDİMİ.JPG