Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

MALATYA'DA PEYZAJ TASARIM PROJESİ SERGİSİ AÇILDI

          Malatya İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İnönü Üniversitesi ve Darende Belediyesi organizasyonu kapsamında bir otel de düzenlenen serginin açılışına İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Levent İskenderoğlu,İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser ve öğrenciler katıldı.
          İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri tarafından oluşturulan Darende Zengibar Kalesi Kale çevresi peyzaj tasarım projesi sergi açılışında ilk olarak söz alan İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Levent İskenderoğlu, sergi çalışmasının 1,5 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi. Toplam 13 projenin sergide yer aldığını belirten İskenderoğlu, “Özellikle rekreasyon alanlarının peyzaj tasarımın turizm açısından önemi bizim bakanlığımız açısından oldukça önemli. Biz bunların hepsinde istifade etmeyi düşünmekteyiz. Burada İnönü Üniversitesi özellikle kültür ve sanat alanında yaptığımız bütün işbirliklerin önemi açıkça ortaya çıkıyor. Akademik bilginin sektörün içerisindeki yeri ve önemi ayrıca ortaya çıkmış oluyor. Bizde turizm haftası nedeniyle bunun bir galasını ve sergisini planladık. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
          İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü son sınıf öğrencilerinin Darende Zengibar Kalesi ile ilgili Kale çevresi peyzaj tasarım projesini hazırladıklarını belirtti. Öğrencilerin gruplar halinde hazırladıkları projelerini bugün sergiledikleri ifade eden Kızılay, “Hepsi birbirinden güzel 13 proje sergileniyor. Ben bu projelerden İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Darende Belediyemizin yararlanarak Darende Zengibar Kalesi çevresini yeni peyzajlarla zenginleştirerek mevcut güzelliğin daha da öteye taşınacağına inanıyorum. Projeleri yapan tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum" diye konuştu.
SERGİ AÇILIŞI.png
SERGİ (2).png
SERGİ.png