Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

MÜZELER HAFTASI KUTLANDI

             Dünya kültür mirasının korunması ve Müzeciliğin tanıtılması amacıyla Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından tüm dünyada "18 Mayıs Müzeler Günü" çeşitli etkinliklerle kutlanmakta olup ICOM Milletlerarası Müzeler Konseyince 2018 yılı için ana tema "Hiper Bağlantılı Müzeler: Yeni Yaklaşımlar, Yeni Kitleler" olarak belirlenmiştir.

         Belirtilen tema doğrultusunda Malatya Müze Müdürlüğü olarak 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü kapsamında 18/05/2018 tarihinde Malatya Arkeoloji Müzesinde “Işığın Hikayesi” konulu sergi açılışı Vali Yardımcısı Regaip Ahmet ÖZYİĞİT, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Çetin ŞİŞMAN, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Muzaffer TEKİN ve değerli katılımcılar eşliğinde ziyarete açılmıştır.

             Vali Yardımcısı Regaip Ahmet ÖZYİĞİT, sergi hakkında; “başarılı ve etkileyici bir sergi olmuş, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

“Işığın Hikayesi” konulu sergide; Helenistik, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait aydınlatma aletleri kronolojik olarak sergilenmekte olup sergi 18 Mayıs-10 Ağustos tarihleri arasında ziyarete açık kalacaktır.

         18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü etkinlikleri kapsamında ayrıca 21/05/2018 tarihinde Kongre ve Kültür Merkezi, Fahri Kayahan Salonu'nda Antropolog/Etnoarkeolog Hüseyin ŞAHİN tarafından, Malatya'da Bulunan Kaya Mezar Odaları ve Tarihlendirme Örneği:"Samanköy Kaya Mezar Odası" konulu konferans sunulacaktır. İlgili vatandaşlarımızın katılmasını bekleriz. 
IMG_5813.JPG
IMG_5843.JPGIMG_5875.JPGIMG_5858.JPG