Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

“MALATYA MODERN’E DOĞRU İLK ADIM” RESİM SERGİSİ AÇILDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Sanat Koleksiyonu içinde yer alan, içinde Cumhuriyet Dönemi Türk Resim Sanatının gelişimini belgeleyen 903 eser içinden seçilen eserler 2 Ekim tarihinde düzenlenen törenle açıldı.
Malatya Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Fehmi Kolçak Devlet Sanat Galerisi’nde düzenlenen ve küratörlüğünü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu’nun bilgilendirmesini yaptığı sergi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu’ndan, 43 sanatçıya ait 48 eserden oluşuyor. Sergide resimlerin yanı sıra üç boyutlu çalışmalar da yer alıyor.
Malatya Valisi Ali Kaban, serginin açılışında yaptığı konuşmada: “Serginin Merkez Bankası'nın çok zengin resim koleksiyonunun küçük bir parçası olduğunu belirtti.
Türk ressamlarının çok değerli eserlerinin kentte bulunduğunu kaydeden Kaban, "Toplumları ayakta tutan temel 3 etkenden bahsedeceksek birisi adalet, birisi bilim ve teknolojiyse üçüncüsü de sanattır. Biz bunların her birini aynı oranda, güçle, hassasiyetle ayakta tutmazsak tam anlamıyla toplum oluşturma kabiliyetimizi uzun süre ayakta tutamayız." dedi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu, 1994 yılından beri Ankara da 60, diğer illerde de 28 olmak üzere bu güne kadar bu anlamda 88 yurtiçi sergisi açtığı belirtildi. Yurt içi sergilerinin 28.cisinin ilimizde açılmasının sanatseverleri memnun edeceği düşünülüyor. Yaklaşık 1 ay süre ile açık kalacak sergide ise farklı temalar ve başlıklar altında; Türk Resim sanatının gelişim ve kurumsallaşma sürecini, Cumhuriyet döneminin ilk temsilcilerinden 1950’lere, 1950’lerden günümüze kadar olan dönem sanatçılarının da önemli eserleri yer alacak.
VLK_1388.jpg
VLK_1311.jpg
VLK_1409.jpg
VLK_1326.jpg