Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

BAKAN ERSOY: "MALATYA’DA TURİZM POTANSİYELİ OLUŞMASI İÇİN ALT YAPI HAZIRLAYACAĞIZ"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Malatya programına Valilik ve Büyükşehir Belediyesi temaslarıyla başladı. Daha sonra AK Parti İl Başkanlığı’na geçen Bakan Ersoy, burada yaptığı açıklamada, ziyaretleri vesilesiyle hem kenti yakından tanıdığını hem de kendisine iletilen projeleri yerinde görme fırsatı bulduğunu söyledi.

Malatya'da başta kültür sanat olmak üzere gerçekleştirilebilecek faaliyetleri değerlendirdiklerini belirten Bakan Ersoy, kendisine turizmle ilgili 4-5 proje sunulduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Projeleri nasıl hayata geçireceğimizi tartışıyoruz. Büyük bir kısmını zaten program dâhilinde yapacağız. Şehirlerin tanıtımı için gruplar yapıyoruz. Malatya da muhtemelen Güneydoğu grubuna dâhil edilecek. Bu anlamda biraz tanıtım desteğine ihtiyacı var Malatya'mızın. Bu da zaten bizim en iyi yaptığımız iş. Belli bir program çerçevesinde tanıtım desteği de vereceğiz. İnşallah burada turizmle ilgili potansiyel oluşması için gereken altyapıyı hazırlayacağız. Gerisini de Malatya kendi başaracak."

Bakan Ersoy’a ziyaretlerinde, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık, Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı da eşlik etti.

“Turizmi 81 ile yayan çalışmalar yapmamız gerekiyor”

Bakan Ersoy, Battalgazi Belediyesi tarafından yaptırılan Kent Müzesi ile İspendere Geleneksel Tedavi Merkezi'nin açılış töreninde de, İspendere'nin turizm çeşitliliği açısından önemli olduğuna değindi. Bakan Ersoy, "Biz yeni dönemde turizm hedeflerini büyüttük. 70 milyon turist gibi yeni bir hedef belirledik. Bu hedefe ulaşmak için de geleneksel turizm alanları dışında tüm Türkiye'yi kapsayan, turizmi 81 ile yayan çalışmalar yapmamız gerekiyor. Potansiyeli olan her yerin turizmden pay alması gerekiyor ki biz bu rakamları yakalayalım ve geçelim." diye konuştu.

Bakan Ersoy ayrıca, bir ilin tek başına tanıtımı yerine turizm potansiyeli olan komşu illerle birleştirilip paket halinde tanıtımının daha faydalı sonuç vereceğini kaydetti.

Arslantepe Höyüğü kazılarının tamamlanması ve UNESCO geçici miras listesinden kalıcı listeye geçirilmesinin hayati önem taşıdığına dikkati çeken Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"Biz bölgelere baktığımız zaman iki noktada ayrıştırıyoruz. Birinci noktası Türkiye için değer olanlara ayrı bir önem veriyoruz, bir de bölgesel kendisi açısından önemli olanlara ayrı bir önem veriyoruz. Zaten turizmde bir yere gelmek istiyorsanız öncelikli olarak o ilin halkının, belediyesinin, idaresinin istekli olması lazım. Önce siz isteyeceksiniz."

Turizme sadece arkeoloji ve kültür olarak bakılmaması gerektiğine işaret eden Ersoy, turizmde bunlarla beraber, sanat, deniz, kum, güneş ve gastronomi gibi tüm ögeler birleştirildiği zaman çok iyi sonuçlar alınacağını ifade etti.

"Müze tanıtımına başlayacağız"

Bakan Ersoy, müzelerle ilgili de çalışmaları olduğunu hatırlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"En önemli sıkıntı ziyaretçi sayısı. Yani Türkiye'yi ziyaret eden turistlerin ziyaret programı Avrupa'nın yarısı kadar. Bizim bunları eşitlememiz gerekiyor. O yüzden Mayıs ayı içerisinde çok ciddi bir şekilde müze tanıtımına başlayacağız. Her bölgenin kendi ön planda olan müzesini, orayı ziyaret eden ziyaretçilere ulaşacak şekilde tanıtarak müze ziyaret oranlarını artıracağız. Bu hem mevcut turistin memnuniyetini artıracak hem de olası potansiyel turist artışını sağlayacak. Sosyal medya iletişimi ve dijital medya sayesinde tanıtım kişiden kişiye çok hızlı bir şekilde iletiliyor."

“Türkiye’de film çekilebilecek yerleri tanıtıyoruz”

UNESCO'nun Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Aslantepe Höyüğü'nü de giden Bakan Ersoy, alanı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Ersoy daha sonra, Akçadağ ilçesinde geçmişi 65 milyon yıl öncesine dayanan kaya oluşumlarıyla dikkati çeken Levent Vadisi'nde kurulan seyir terasında incelemelerde bulundu. Bakan Ersoy ve beraberindekiler, burada Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Eğitim Merkezlerinde görevli bir öğretici tarafından seslendirilen Malatya türkülerini dinledi.

Yol güzergâhında bulunan AK Parti Akçadağ Seçim Koordinasyon Merkezini de ziyaret eden Bakan Ersoy, partililerle bir araya geldi. Bakan Ersoy burada yaptığı açıklamada, Türkiye'de film çekilebilecek yerlerin tanıtımını yaptıklarını dile getirerek, "Türkiye'de  yapılan filmlere destek veriyoruz. İki açıdan faydalı oluyor. Birincisi film çekilen ilçeye faydası oluyor, ikincisi ise bir çeşit turizm, bu da bölgenin çok iyi tanıtılmasını sağlıyor. Ayrıca yurt dışında çok büyük bir tanıtım olanağı sağlıyor. Bu vadi bu açıdan çok değerli.” ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy, kent merkezindeki bir otelde düzenlenen basına kapalı toplantıda da sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

1B.png
2B.png
M.N.ERSOY.png
IMG_20190311_135928.jpg
5B.png
4B.png
6B.png