Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TURİST REHBERLERİ MALATYA'YI GEZDİ.

Malatya, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay ve Kilis illerindeki turist rehberlerinin bağlı olduğu Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası (GARO) ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki 15 ildeki rehberlerin bağlı olduğu Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odasına (ŞURO) bağlı 23 meslek mensubu Malatya, Elazığ ve Tunceli’de bulunan ve düzenlenen turlar kapsamında ziyaret edilen yerleri gezdi.
Gaziantep üzerinden gelen rehberlerin ilk durağı Malatya oldu.İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Ali Cengiz tarafından Akçadağ’da karşılanan rehberler, Levent Vadisi ile Sultansuyu Harasını gezdi. Daha sonra şehir merkezine geçen grup, İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman’ın da katılımıyla, Şire Pazarı ile çarşılar, Yeni Cami civarı, Kernek ve Arkeoloji Müzesi, Beş Konaklar Etnografya Müzesi ve Etnografya Müzesine ziyarette bulundu.GARO eski başkanı, bölgeye çok sayıda tur getiren “kıdemli rehber” Mehmet Severoğlu rehberlere muhtemel bir tur esnasında güzergâhlar ve ziyaret edilecek yerler hakkında bilgi verip, önerilerde bulundu.Rehberler, Orduzu’da bulunan Arslantepe Arkeolojik Alanı ile Eski Malatya Ulu Cami ve Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayını da ziyaret etti. Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeli ve aynı zamanda GARO üyesi profesyonel turist rehberi Bülent Korkmaz, Arslantepe ve Eski Malatya’da rehberleri bilgilendirdi.Grup, Şanlıurfa’da rehberlik yapan Erhan Yıldırım’ın Kale ilçesindeki bahçesinde mola verip yeni olgunlaşmaya başlayan kayısılardan yedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, geziye ilişkin değerlendirmesinde “Gaziantep Bölgesel Rehberler Odasının ve geziye katılan Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberler Odasının rehberleri ve geziyi düzenleyen yönetime teşekkür ediyoruz. Bu gezinin Malatya için çok önemli olduğunu, olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyoruz. Geziye Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Bülent Öztürk de katıldı. Ben ve ekibim gerekli bilgilendirmeleri yapıp tanıtıcı yayınlarımızı verdik. Malatya’ya gelen her rehbere ihtiyaç duymaları halinde gerekli desteğin sağlanacağını ilettik. Bu gezinin sektöre moral verdiğini düşünüyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde, elbirliğiyle bu günleri atlatıp bölgemiz turizmini hak ettiği yere getirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
rehberler1.jpg
rehberler2.jpg
rehberler3.jpg
rehberler6.jpg