Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ÇANAKKALE GEZİCİ MÜZESİ MALATYAYA GELİYOR

ÇANAKKALE.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından, Çanakkale deniz ve kara savaşlarının meydana geldiği Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’nın tarihi,  kültürel ve manevi değerleri ile doğal dokusunun korunması, yaşatılması,  geliştirilmesi, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla "Çanakkale Muharebeleri Mobil Müze Projesi" hazırlanmıştır.  

T.C. Cumhurbaşkanlığının 180 günlük eylem planında da yer alan bu proje ile yurt içinde ve yurt dışında milli şuurun uyandırılması ve bu tarihi mirasın geniş kitlelere ulaştırılması hedeflenmektedir.  

İçerisinde kendinizi adeta Çanakkale Savaşı'nda cephedeymiş gibi hissetmenizi, o ruhu yakalayabilmenizi, o günlere bir nebze olsun tanıklık etmenizi sağlamak amacıyla birebir canlandırılmaya çalışılmış olan mobil müze, çeşitli unsurlar düşünülerek tasarlanmıştır. Bünyesinde savaş dönemine ait çeşitli materyallerin, videoların ve savaş objelerinin sergilendiği mobil müze(tır); dış ses, ambiyans ve tasarımıyla ebediyen yaşayacak Çanakkale ruhunun, Türkiye’nin dört bir yanına taşınmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Mobil Müze 13-14 Kasım 2020 tarihlerinde 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ilimiz 15 Temmuz Meydanında pandemi kurallarına uygun olarak ziyaretçilere açılacaktır.