Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

10. MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

     Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir ile Yeşilyurt ve Battalgazi belediyelerinin sponsor olduğu 10. Malatya Uluslararası Film Festivali, açılış töreniyle başladı. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki törene sanatçılar, kırmızı halıdan geçerek geldi. Açılış törenine, Vali Vekili- Vali Yardımcısı Mustafa Şahin, CHP Genel Başkan yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı İzzettin Duman, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Baro Başkanı Onur Demez, Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ile sanatçılar, davetliler katıldı.
     Oyuncular Pelin Akil ve Ufuk Özkan’ın sunduğu törende konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, festivalin temasını bu yıl UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne alınan Arslantepe Höyüğü’nden dolayı “Arslantepe” olarak belirlediklerini dile getirdi. Arslantepe Höyüğü ile ilgili bilgi veren Gürkan, kazıların ilk devletin, saray ve bürokrasi yaşamının ve ilk muhasebe kayıtlarının burada bulunduğunu gösterdiğini söyledi. Festivale yoğun ilgi olduğunu ve bundan memnuniyet duyduklarını dile getiren Gürkan, “Sinema, bizim için çok önemlidir. Sinema, insanların kişilik ve benliğinin oluşmasında, toplumun kanalize edilmesinde, milletlerin değerlerinin oluşmasında ve dünya insanlığına yön verebilmesi adına güzel bir iletişim ve etkileşim ürünüdür. Bu anlamda sinemayı önemsiyoruz, sinema sanatçısını önemsiyoruz. Ve diyoruz ki önemli olan dünya sinemasında oynadığımız hayat filminde rollerimizin güzel olmasıdır.” ifadelerini kullandı. Gürkan, festival kapsamında belgesel, uzun ve kısa metraj film kategorilerinde ödüller verileceğini belirterek, şunları kaydetti: “Artık bundan sonra film festivallerine bir format getirelim. Bu formatta birinci etap tematik olsun, şehrin temasını, değerlerini, gelenek, görenek ve inançlarını öne çıkaracak bir tematik uzun, kısa ve belgesel filmler yapılsın. İkinci aşamada ulusal anlamda o ülkenin, o milletin değerlerini öne çıkaracak güzelliklerle onları güzel yerlere kanalize edecek kısa, uzun ve belgesel filmler yapılsın dedik. Üçüncü aşamada da dünya insanlığına hitap eden ve dünya insanlığını ilgilendiren filmler uzun, kısa ve belgeseller yapılsın. Bu yıl özellikle küresel ısınma, iklim değişikliği ve kuraklık hakikaten bütün dünyayı kasıp kavuruyor. Bunlarla ilgili biz insanların üzerine düşen sorumluluklar nelerdir? Bizler her zaman kendi sınırımızın dışına çıktığımız için bunlar karşımıza çıkıyor. Her yaratılan kendi sınırları içinde hareket etmesini bildiği zaman bu sıkıntıların olmayacağını ifade etmek istiyorum. Bitki ve hayvanlar kendi sınırları içinde duruyorlar ama biz insanlar nedense o sınırları aşıyoruz. Başka canlıların, başka insanların hayatlarına müdahale ediyoruz. Bu müdahaleler ki netice itibarıyla bu tür sıkıntıları da beraberinde getiriyor.”
     CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da festivalin Malatya‘da düzenlenmesinin çok önemli olduğunu ve kendilerine düşen görevin sanatın güçlenmesini sağlamak olduğunu söyledi.

     – “Yaşam Boyu Onur, Emek ve Türk Sinemasına Katkı” ödülleri verildi

     
Konuşmaların ardından sinema oyuncusu Selma Güneri’ye “Yaşam Boyu Onur Ödülü”nü Selahattin Gürkan verdi. Güneri, alkışlarla buralara geldiğini belirterek, “Bunun için sizlere olan minnetimi, sevgimi, teşekkürlerimi sunmak için buradayım. Çağımızın en etkili iletişim aracı sinema, en etkili diyorum çünkü kültürleri buluşturuyor, duyguları buluşturuyor. Onun için ben de bunun bir parçası olmaktan son derece mutluyum.” dedi. Oyuncu Turgay Tanülkü’ye “Yaşam Boyu Onur Ödülü”nü Kerem Alışık takdim etti. Tanülkü, ustalardan birinin evladından bu ödülü olmanın kendisine onur verdiğini dile getirerek, bu onur yolculuğunda eşiyle beraber yürüdüğünü ifade etti. Sanat yönetmeni Sırma Bradley’e “Emek Ödülü”nü Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar verdi. Bradley, 30 yıldır Türk film sektöründe çalıştığını belirterek, sektörün zorluklarına işaret etti. Bradley, “Sektöre girdiğimde ayaklarım 39 numaraydı, uzun süredir ayakta durmaktan şimdi 43 numara.” ifadesini kullandı. “Emek Ödülü”nü ışık şefi Metin Devrim’e Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder takdim etti. Devrim, festivalde emeği geçen protokole ve festival komitesine teşekkür etti, ödülü Türk sinemasına emek veren set emekçileri için aldığını dile getirdi. Yapımcı Şükrü Avşar’a da “Türk Sinemasına Katkı Ödülü”nü oyuncu Ece Uslu verdi. Avşar, yaklaşık 40 yıldır sektörün içinde olduğunu ve hayatını kaybeden oyuncuların görüntülerini her gördüğünde içinden bir şeylerin koptuğunu ifade etti.

10. MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ PROGRAMI 

10 ARALIK 2021 CUMA 11:00 - (İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ) 

-PROF. DR .AYSUN AKINCI YÜKSEL '' MİTOLOJİ, SİNEMA VE TOPLUMSAL CİNSİYET''  PROF. DR. AYSUN AKINCI YÜKSEL İLE MİTOLOJİ, SİNEMA VE TOPLUMSAL CİNSİYET ÜZERİNE İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE BİR PANEL DÜZENLENECEKTİR.

12:00 - (MÖVENPİCK OTEL) 

-TURGAY TANÜLKÜ İLE "SİNEMADA BİR SES" SÖYLEŞİ  ÜNLÜ OYUNCU TURGAY TANÜLKÜ İLE MÖVENPİCK OTEL’DE “SİNEMADA BİR SES” BAŞLIKLI BİR SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.

13:30 - 16:00 (AVŞAR SİNEMA) 

-72. KOĞUŞ GÖSTERİM, KEREM ALIŞIK İLE SÖYLEŞİ VE PLAKET TAKDİM TÖRENİ

13:30 (İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ) 

-HAYRİ ÇÖLAŞAN İLE "İYİ FİLM NEDİR?" (İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ) ÜNLÜ YÖNETMEN HAYRİ ÇÖLAŞAN İLE İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİYLE ‘’İYİ FİLM NEDİR?’’ BAŞLIKLI BİR ATÖLYE DÜZENLEYECEKTİR.

19:30 (MALATYA KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ)

-KIRMIZI HALI GEÇİŞ TÖRENİ 

20:00 (MALATYA KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ)

-AÇILIŞ TÖRENİ

11 ARALIK 2021 CUMARTESİ 19:30 (AVM)

-ŞAHİN KENDİRCİ İLE MİNDER SOHBETLERİ. ŞAHİN KENDİRCİ, AVM MİNDER SOHBETLERİNDE SEVENLERİYLE BULUŞACAK. 

12 ARALIK 2021 PAZAR 16 : 00 - (MÖVENPİCK OTEL)

-MURAT SARAÇOĞLU İLE POPÜLER DÜNYADA YÖNETMENLİK.  MURAT SARAÇOĞLU İLE MÖVENPİCK OTEL’ DE “POPÜLER DÜNYADA YÖNETMENLİK”’ BAŞLIKLI BİR ATÖLYE DÜZENLEYECEKTİR.

19:30 - (AVM) 

-ENGİN ÇAĞLAR - AYHAN TAŞ - ÜMİT ACAR İLE AVM MİNDER SOHBETLERİ. ENGİN ÇAĞLAR, AYHAN TAŞ VE ÜMİT ACAR, MALATYAPARK AVM’ DE MİNDER SOHBETLERİNDE SEVENLERİYLE BULUŞACAK.

13 ARALIK 2021 PAZARTESİ 12:00 - (HOCA AHMET YESEVİ)

COŞKUN ARAL İLE BİR HABERCİNİN DÜNYA GÜNCESİ. BELGESEL FİLM YAPIMCISI ÇOŞKUN ARAL İLE İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ HOCA AHMET YESEVİ KONFERANS SALONUNDA “BİR HABERCİNİN DÜNYA GÜNCESİ’’ HAKKINDA SÖYLEŞİ DÜZENLEYECEKTİR.

13:30 (İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ)

-REİS ÇELİK "FİLM YAPMA HAYALİ"  YÖNETMEN REİS ÇELİK İLE İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİYLE “FİLM YAPMA HAYALİ” HAKKINDA ETKİNLİK DÜZENLEYECEKTİR.

13:30 (MÖVENPİCK OTEL) 

-MENAJERLİK ÜZERİNE RUHİ SARI - ABDULLAH BULUT (MÖVENPİCK OTEL)  RUHİ SARI, ABDULLAH BULUT İLE MÖVENPİCK OTEL’ DE “MENAJERLİK ÜZERİNE” BİR ETKİNLİK DÜZENLEYECEKTİR.

19:30 (KIZ ÖĞRENCİ YURDU) 

-MERT TURAK SÖYLEŞİ

14 ARALIK 2021 SALI 11:00 (İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ TİYATRO KULÜBÜ)

-İNAN ULAŞ TORUN. ÜNLÜ OYUNCU İNAN ULAŞ TORUN İLE İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ TİYATRO KULÜBÜ ÖĞRENCİLERİYLE BİR ETKİNLİK DÜZENLEYECEKTİR. 

12:00 (GEDİK) 

-MÜFİT CAN SAÇINTI İLE OYUNCULUK ÜZERİNE. MÜFİT CAN SAÇINTI İLE GEDİK SOSYAL TESİSLERİNDE OYUNCULUK ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ DÜZENLENECEKTİR. 

12:00 (MÖVENPİCK HOTEL)

-FAYCAL HASSAİRİ ULUSLARARASI FİLM YAPIM - EYLEM KAFTAN MODERATÖR. FAYCAL HASSAİRİ İLE MÖVENPİCK OTEL’DE “ULUSLARARASI FİLM YAPIMI’’ ÜZERİNE BİR ETKİNLİK DÜZENLEYECEKTİR.

13:30 (İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ)

-KİBAR DAĞLAYAN YİĞİT İLE MAHALLEMİZİN KADINLARI SİNEMA YAPIYOR. KİBAR DAĞLAYAN YİĞİT İLE İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİYLE “MAHALLEMİZİN KADINLARI SİNEMA YAPIYOR’’ BAŞLIKLI BİR ETKİNLİK DÜZENLEYECEKTİR. 

19:30 (MALATYA KONGRE KÜLTÜR MERKEZİ) 

-KIRMIZI HALI GEÇİŞ TÖRENİ

20:00 (MALATYA KONGRE KÜLTÜR MERKEZİ)

-KAPANIŞ TÖRENİ festival-10muff-acilis1.jpg

muff10-acilis2.jpg
muff10-acilis3.jpg

muff10-film-selmaguneri1.jpg

muff10-film2-1.jpg

muff10-film4.jpg

muff10-film9.jpg

muff10-film91.jpg