Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ARSLANTEPE HÖYÜĞÜ KARŞILAMA MERKEZİNİN TEMELİ BUGÜN ATILIYOR

7 bin yıllık geçmişiyle Anadolu'da ilk şehir devletleri yapılarının ortaya çıktığı yer olarak kabul edilen, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Arslantepe Höyüğü'nde yapılacak karşılama merkeziyle artırılmış sanal gerçeklik ve sanal müzenin yer alacağı modern bir karşılama merkezi yapılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri ERSOY’un teşrifleriyle bugün temeli atılacak olan Arslantepe Höyüğü Karşılama Merkezi tamamlandığında yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz için önemli bir merkez olacak. Projemiz ziyaretçi sayının artmasına da katkı sunacaktır.

Arslantepe Höyüğü’nün ulusal ve uluslararası alanda tanıtımına katkı sağlamak ve alana gelen ziyaretçilere verilen hizmetin kalitesini arttırmak için, Büyükşehir Belediyemiz ve Fırat Kalkınma Ajansı ile birlikte günümüz modern gezi alanlarında ve müzelerde kullanılan tanıtım teknolojilerinden yararlanarak çok fonksiyonlu bir tanıtım ve karşılama merkezi yapılıyor. İçinde kafeterya, çok amaçlı salon, simülasyon merkezi olacak. Gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik işlevler dışında höyük alanının kronolojik tarihini anlatan bir simülasyon odası da olacak. Burada hem geçmiş toplumların yaşantısı canlandırılacak hem de höyüğün kronolojik tarihi anlatılacak.

Geleneksel ve modern malzemeler bir arada kullanılarak karma inşaat tekniğiyle yapılacak olan Karşılama Merkezi, ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik wc, kafeterya, çok amaçlı salon ve höyüğün tarihini anlatan simülasyon merkezi gibi birimlere sahip olacaktır.


Arslantepe (2).jpg
Arslantepe (1).jpg