Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ARSLANTEPE KARŞILAMA MERKEZİ TEMELİ SAYIN BAKANIMIZ MEHMET NURİ ERSOY TARAFINDAN ATILDI

Çeşitli inceleme ve temaslarda bulunmak üzere İlimize gelen Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri Ersoy, Valilik Makamı’nı ziyaret ederek, Vali Ersin Yazıcı’ya hayırlı olsun dileklerinde bulunarak, İlimiz ile ilgili bilgiler aldı.

Bakan Ersoy, Şehit Tğm. İbrahim Tanrıverdi Sanat Sokağı’nda bulunan Down Sendromlu çocukların işlettiği, Gülen Yüzler Kafe’yi ziyaret etti.

Bakan Ersoy’un katılımı ile Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı binasında gerçekleştirilen Deprem ve Afet KoordinasyonToplantısı’ndaİlimizdedepremleilgiliyapılançalışmalardeğerlendirildi.

Toplantı sonrası, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla, UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Arslantepe Höyüğü Karşılama Merkezi temel atma töreni gerçekleştirildi.

Törene; Vali Ersin Yazıcı, Ak Parti Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci, İhsan Koca ve İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay,Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep BentliSTK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Vali Yazıcı, Arslantepe Höyüğü Karşılama Merkezi temel atma törenin de yaptığı konuşmada; “Huzurlarınızda bu güzel şehre,Battalgazi’nin şehrine,böyle bir afetten sonra, Sayın Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanımız tarafındangörevlendirilmemden dolayı kendilerine şükranlarımı sunmakistiyorum. Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarla, bu şehirde zorda olan sıkıntıda olan, devletin şefkat ve merhametine ihtiyacı olan herkese dokunmaya gayret edeceğim. Hep birlikte bunu başaracağız ve acizane bir kul olarak, yetim ve öksüzün duasının ne kadar kıymetli olduğunu bilen biri olarak, bu şehirde depremden dolayı yetim ve öksüz hükmünde çok sayıda insanın duasını almaya geldim. Rabbim inşallah, bunları yapmayı bana nasip eder. Ben şehre hizmet etmeye, bu şehrin insanının, teşekkürünü ve duasını almaya niyetliyim ve böyle bir yerde özellikle deprem sonrası, bu görev bana tebliğ edildiği için de gerçekten çok memnunum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy temel atma töreninde yaptığı konuşmada; M.Ö. 6.000 yıllarından, M.S. 11. yüzyıla, genç kalkolitik döneminden demir Çağı’na kadar geçen tarihsel sürecin buluntularını barındırmış olan Arslantepe, Hitit’lerden Roma ve Bizans'a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir bölgedir.Bu tarihi alanda yapılan kazılar sonucunda, eser zenginliği dikkat çekmiş ve bir açık hava müzesi olarak ziyaretçilerinin uğrak noktası olmuştur. Arslantepe bu özellikleriyle, 2021 yılında 44. Unesco Dünya miras komitesi oturumunda, üstün evrensel değeri de dikkate alınarak, dünya miras listesine, Ülkemizin 19. alanı olarak kaydedilmiştir. 1930’lu yıllarda gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucunda, M.Ö. 3300 yıllarına ait bir kent saray, M.Ö. 3600-3500 yıllara ait tapınak, 2000’i aşkın mühür baskısı, kaliteli metal eserler bulunmuştur. Elde edilen veriler göstermektedir ki o dönemde, Arslantepe, aristokrasinin doğduğu, ilk devlet şekli ve alanın daha nitelikli bir tesis ile bütünleşik hale getirilmesi için uluslararası anıtlar ve sitler Konseyi'nin yakamoz diğer adıyla önerileri de dikkate alınarak bir takım düzenlemelere gidilmesi zoruyla olmuştu. Bu çerçevede evin sınırları dışında üçüncü derece arkeolojik sit alanında, mevcutta ilköğretim okulu olarak kullanılan yapıların bulunduğu, parsellerin kamulaştırılmasıyla ziyaretçi karşılama merkezi yapılması planlanmıştır. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile işbirliği içerisinde yürütülen çalışmalar sonucunda yapılması planlanan ziyaretçi merkezi için proje yetkisi ilgili belediyeye verilmiş, bakanlığımız denetiminde hazırlanan projeler Sivas kültür varlıkları koruma bölge kurulunca geçtiğimiz yıl onaylanmıştı.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

bakan (1).jpg
bakan (10).jpg
bakan (2).jpg
bakan (3).jpg
bakan (4).jpg
bakan (5).jpg
bakan (6).jpg
bakan (7).jpg
bakan (8).jpg
bakan (9).jpg