Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI'NIN 100. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMALARI KAPSAMINDA ÇELEN SUNMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Malatya’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. Yıl Dönümü Kutlamaları kapsamında Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

Malatya’da Cumhuriyet Bayramının 100. yıl dönümü kutlama törenleri Vali Ersin Yazıcı, 2. Ordu Komutanı Korg. Metin Tokel, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı.

Çelenklerin sunulması, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasının ardından Vali Yazıcı, Anıt Şeref Defterini yazarak imzaladı.

Vali Yazıcı, şeref defterine şunları yazdı; Aziz Atam, Bugün “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” diyerek bizlere emanet ettiğiniz  Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıl Dönümüne erişmenin gururunu ve onurunu yaşıyoruz.

Devletimizin bölünmez  bütünlüğü, istikbali için ölümü göze alan milletimizin insanlık, haysiyet ve şerefi için bütün fedakârlıkları yapıp her türlü zorluğa göğüs gererek, milletinize duyduğunuz bu sadakat ve kahramanlığınızla; bağımsızlık ve vatanseverlik inancımıza ilham kaynağı oldunuz.

Yüce Milletimizin tarih boyunca ortaya koyduğu hür ve bağımsız yaşama mücadelesi, şehit kanlarıyla sulanmış bu vatan toprakları üzerinde yaşayan her bir ferdi tarafından da ebediyen unutulmayacaktır. Verdiğiniz eşsiz mücadele ile tam bağımsızlığın siyaset,  ekonomi, adalet, askerlik, kültür gibi her alanda özgürlük ve bağımsızlık olduğunu gösterdiniz.

Özgürlük ve bağımsızlık düşüncesiyle var olan Aziz Milletimiz, Kurtuluş Savaşı’nda ölümüne verilen amansız mücadele sonucu ortaya çıkan istiklal ateşini yeniden yakarak 29 Ekim 1923’te önderliğinizde kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile yepyeni ve muasır bir devlete kavuşmuştur.

Cumhuriyet yönetiminde gerçekleştirilen sosyal ve iktisadi reformlar sayesinde milletimizin şuurunda yükselen egemenlik bilinci, demokrasimizin sağlam temellere kavuşmasını ve güçlenmesini sağlamıştır. Cumhuriyet rejimini halkımızın benliğinde perçinleyen bu bilinç, milli iradeyi esaret altına almaya çalışanlara karşı Türk Milletinin en büyük manevi gücü olmuştur.

Son senelerde milletimizin fiilen gösterdiği kabiliyet, istidat, idrak, kendi hakkında kötü fikir besleyenlerin ne kadar gafil ve ne kadar tetkikten uzak görünüşe düşkün insanlar olduğunu pek güzel ispat etti. Milletimiz haiz olduğu özelliklerini ve liyakatini hükümetinin yeni ismiyle medeniyet dünyasına daha çok kolaylıkla göstermeye muvaffak olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, cihanda işgal ettiği mevkiye lâyık olduğunu eserleriyle ispat edecektir.

Temeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlâtlarından büyük ordumuzun vicdanında, akıl ve şuurunda kurulmuş olan Cumhuriyetimizi; Türk milleti emniyet ve saadetinin kefili olan prensiplerle medeniyet yolunda, tereddütsüz ilerletmeye devam edecektir.

100. Yıl dönümünde, Cumhuriyeti ve Türk Vatanını bizlere miras bırakarak bu topraklar üzerinde onurlu bir hayat sürmemizi sağlayan başta Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bağımsızlığımızın bekası için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Ruhunuz şad olsun.

100 (1).jpeg

100 (2).jpeg

100 (3).jpeg