Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TÜRK-MACAR DOSTLUK ANLAŞMASININ 100. YILI NEDENİYLE MACAR GRUP KONSER VERDİ.

Türk-Macar Dostluk Anlaşmasının 100. yılı nedeniyle Macaristan Kerekes Band müzik grubu Malatya’da bir konser verdi.
Macaristan Türkiye Büyükelçisi Viktor Mátis, Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürü Yener Oba, Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi Müdürü Aron Sipos ile yöneticileri ve protokol mensupları ile Malatyalı müzikseverlerin izlediği konserde Kerekes Band grubu Macaristan müziğinden esintiler sundu. Grup ayrıca Türk müziğinden Sarı Gelin ile Aşık Veysel’in Uzun İnce Bir Yoldayım parçasını seslendirdi. Aşık Veysel’in Macarca ve Türkçe seslendirilen parçası büyük alkış aldı.
Kerekes Band Türkiye’nin başka illerinde de konserler verecek.

100. Yılda 100 Etkinlik

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, daha önce düzenlenen bir toplantıda, 1923 yılında imzalanan Türk-Macar Dostluk Antlaşmasının 100. Yıldönümüne anısına 2024 yılının Türkiye-Macaristan Kültür Yılı ilan edildiğini duyurmuş “Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde iki ülke arasındaki ilişkilerin oldukça yoğun ve dostane bir şekilde ilerlediğini, Türkiye Yüzyılı vizyonuyla da siyasi ve diplomatik ilişkilerin aynı dostane havayla devam ettiğini” belirtmişti.
Ersoy “Bu "İki ülke olarak '100. Yılda 100 Etkinlik' gerçekleştirme hedefiyle yola çıktığımız bu süreçte, Macaristan'ın 8 şehrinde, 30'dan fazla mekânda, 800'ü aşkın kültür sanat insanımızın, kültür ve sanat değerlerimizi prestijli etkinliklerle, en etkili şekilde tanıtılması amaçlandığını” söylemişti.
KEREKES (9).jpg

KEREKES (1).jpg

KEREKES (8).jpg

KEREKES (6).jpg

KEREKES (3).jpg

KEREKES (2).jpg

KEREKES (4).jpg