Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TURİZM HAFTASI İLİMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası açılışı Mehmet Ali Aydınlar Fen Lisesinde yapıldı. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile aziz şehitlerimiz hatırasına bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunarak açılış töreni başladı. İl Kültür ve Turizm Yardımcısı Ali Cengiz, 48. Turizm Haftasının Mehmet Ali Aydınlar Fen Lisesinde yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, Okul Müdürü Mehmet Ali Tunç ile Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve Müdür Yardımcısı Sümeyra Şahin'e katkı ve desteklerinden ötürü teşekkür etti. Cengiz, Malatya turizminin temel dayanağını oluşturan tarihi eserlerin 6 Şubat depremlerinde zarar gördüğünü hatırlatarak, Kültür ve Turizm Bakanlığının yıkılan veya hasar gören eserleri ayağa kaldırmak için büyük bir hız ve özveriyle çalışmaları sürdürdüğünü söyledi. Bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yapılan İl Halk Kütüphanesine değinen Cengiz, "Kütüphanemiz ülkemizin en güzel kütüphaneleri arasında yer alıyor. Öğrencilerimize hem kaynak hem çalışma alanları sunuyor. Sizleri sık sık kütüphanemizde görmek istiyoruz" dedi. Ardından Turizm Araştırmacısı Bülent Korkmaz Malatya Turizm Destinasyonları konulu bir sunum yaptı.
TH1 (3.jpg

TH1 (2).jpg

TH1 (4).jpg


TH1 (1).jpg

Turizm Haftasının ikinci programı Darende Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde yapılan toplantıyla başladı. Alican Bozkurt’a hayırlı olsun demek ve Darende’yi tanıtmak için gezi startını Darende’de vermek istediklerini belirten İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ali Cengiz, “Turizm Haftası’nın gezi ayağını Darende’de başlatıyoruz. Kurum olarak büyükşehirden tanıdığımız Alican başkanımıza ‘hayırlı olsun’ demek hem de birçok bölgede bulunmayan turizm şeflerimizle bu güzel ilçemizde haftamızı başlatalım dedik ve buradayız. Hafta boyunca Malatya'nın tarihi ve turistik yerleriyle ilgili farkındalık oluşturmak ve turizm bilincini geliştirmek amacıyla etkinlikler yapacağız” dedi.

Seçim öncesi turizmle ilgili vaatleri yapmaya hazır olduklarını belirten Darende Belediye Başkanı Alican Bozkurt, “Turizm Haftası açılışı Darende’ye hayırlı olsun. Darende’de başlatılması bizim için bir gurur oldu. Darende Belediyesi olarak her zaman sizlere kapımız açık. Sizleri ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Bizim seçim öncesi de turizmimle ilgili vadelerimiz vardı, bu vaatlerimizi yapmaya hazırız” dedi.

Geçmişe vakıf olmanın ileriyi görmenin basamağı olduğunu belirten Darende Kaymakamı Şeref Gülyer, “Turizm Haftasını canı gönülden kutluyorum. İnsanlar ne kadar geriye giderse kültürümüze ne kadar vakıf olursa o kadar da ileriyi görecektir. Ben Somuncu Baba yurdundan, Abdurrahman Erzincani yurdundan, Hasan Gazi Hazretleri yurdundan, Medişeh Hazretleri yurdundan sizlere selam ediyorum. Turizm Haftasını kutluyorum” dedi.

Toplantı sonrası Fikri Çalışkan Sanat Evi ve Kent Müzesi gezildi. Turizm Haftası açılışına Darende Kaymakamı Şeref Gülyer, Darende Belediye Başkanı Alican Bozkurt, Turizm İl Müdürlüğü Ekipleri, daire amirleri ve öğrenciler katıldı.

TH1.jpg

TH2.jpg

15-22 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Malatya Turgut Özal Üniversitesi Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksekokuluna bağlı Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Aşçılık Programı ile Arslantepe Anadolu Lisesi Turizm Bölümü öğrencileri arasında Dünya Mutfakları Yemek Yarışması düzenlendi.

Kale Kaymakamı Mustafa Aksoy, Belediye Başkanı İhsan Özbay, Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Erdem, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ali Cengiz ile müdürlük personeli Fatoş Özdemir’den oluşan jüri yemekleri değerlendirdi.

Yarışmanın ardından okulun konferans salonunda bir program düzenlendi. İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ali Cengiz, Malatya’nın turistik destinasyonları arasında yer alan Karakaya Baraj Gölünün kıyısındaki Kale Meslek Yüksekokulunda Turizm Haftasını kutlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirip, organizasyona katkı ve destek sağlayan Kaymakam Aksoy, Belediye Başkanı Özbay, Rektör Prof. Dr. Recep Bentli’ye teşekkür etti.

Kaymakam Aksoy turizmin ülke ekonomisine sağladığı katkıya değinirken, Belediye Başkanı Özbay Kale’de turizm haftası kutlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bir sunum yapan Turizm Araştırmacısı Bülent Korkmaz, dünyada yerleşik yaşama ilk geçilen yerlerin başında Fırat kıyılarının geldiğini, Fırat kıyılarına kurulmuş Kale sınırları içerisinde yer alıp şu an baraj gölü altında bulunan Caferhöyük’ün dünyanın en eski köyleri arasında yer aldığını söyledi.

Programın ardından yarışmanın sonuçları açıklandı. Yapılan değerlendirme sonucunda ana yemek kategorisinde ilk sırayı Muhammed Kaan Özer, ikinciliği Ali Kerem Uymaz, üçüncülüğü Eyüphan Akdağ, dördüncülüğü ise Selver Çömez aldı.

Tatlı kategorisinde ise Ferdane Ceylan Salman 1., Mert Seçen 2., Nurhayat Koca 3., Abay Emeksiz 4. oldu. Dereceye girenlere protokol mensuplarınca çeşitli ödüller verildi.

Kale’deki meslek yüksekokulunda yapılan Turizm Haftası kutlama programı organizasyonunda Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı bölümü öğrencileri aktif görev aldı.

Öğrenciler, Otel ve Lokanta Hizmetleri Bölümü Başkanı Öğretim Görevlisi Suat Kuluşaklı koordinasyonunda başarılı bir organizasyona imza atarken, öğrencilerden Fatma Esra Saygılı da programın sunuculuğunu yaptı.

TH3 (1).jpg

TH3 (2).jpg

Kültür Bakanlığı organizesinde düzenlenen ve Malatya Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Malatya Büyükşehir Belediyesi, TCDD 5. İşletme Müdürlüğü’nün de katkılarıyla ilimize gelen,160 kişiden oluşan TCDD Ankara- Diyarbakır Turistik tren seferi yolcularını Vali Yardımcısı Talat Tabur, TCDD Taşımacılık Hizmetleri Genel Müdürü Ufuk Yalçın, TCDD Taşımacılık Hizmetleri Daire Başkanı Murat Akçay    Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Salih Uzun, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ali Cengiz Malatya Gastronomi Turizm Derneği Başkan Yardımcısı İ. Halil Kılıç  Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkan V. Mükremin YAĞBASAN ve Turizm ve Tanıtım Şube Müdürü Ömer KAÇMAZ  ile sektör temsilcileri karşıladı.

Misafirler Müzisyen Lütfi Acıbucu yönetimindeki Grup Malatya ekibi tarafından çalınan Malatya oyun havaları ile ve türküleriyle Malatya Gar alanında karşılandı. Bir süre müzik eşliğinde halay çeken ziyaretçilere bu esnada Malatya Valiliği tarafından Malatya Un Kurabiyesi ve kayısı ikram edildi.

Turist kafilesini Gar’ da karşılayan İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ali Cengiz,” Hizmete giren bu sefer ile ilimizin tanıtımına çok ciddi katkıları olacağından şüphemiz yok.

İlk seferde ilimize gelen 160 kişilik turist kafilesini güzide şehrimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Yolcular ise güzel bir karşılanma olduğunu ifade ederek memnuniyetlerini dile getirdiler. Karşılama töreninin ardından gelen misafirler, Sanat Sokağı’nda yer alan Fotoğraf Makinesi Müzesi, Minia Malatya, Radyo ve Gramofon Müzesi ve Damascus Kılıcı Ustası Yusuf Bayyiğit’i  ziyaret eden gezi ekibi  ilimizden ayrıldı.

İlimizin tanıtımına ve ekonomisine katkılar sunan  bu seferin Malatya’da mola vermesine vesile olan TCDD Genel Müdür Yardımcısı Hemşerimiz  Doç. Dr. Şinasi Kazancıoğlu’na ayrıca teşekkür ediyoruz.
TH4 (8).jpg

TH4 (1).jpg

TH4 (2).jpg

TH4 (3).jpg

TH4 (4).jpg

TH4 (5).jpg

TH4 (6).jpg

TH4 (7).jpg