Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

YENER OBA MÜZELER HAFTASI'NI KUTLADI

Müzeler Haftası (2).jpg

Müzeler Haftası nedeniyle Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürü Yener OBA bir mesaj yayınladı. Mesajda şu bilgilere yer verdi:

Dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından tüm dünyada 18 Mayıs günü Müzeler günü olarak ilan edilmiş olup, 1982 yılından itibaren ülkemizde 18-24 Mayıs tarihleri müzeler haftası olarak kutlanmaktadır Müzeler, sanat, bilim, tarih ve kültür ile ilgili eserlerin korunup sergilendiği tanıtıldığı ve gelecek nesillere aktarıldığı yerlerdir. Geçmişle bugünü ve geleceği birbirine bağlayan Müzeler insanlığın kültürel mirası ve uygarlık deneyimi konusunda bizlere ışık tutan önemli ve eşsiz mekanlardır. Müzelerin artık eserlerin sadece saklandığı yerler olmayıp; yaşayan ve yaşanan mekanlar haline geldiğini görmek mümkündür. Müzelerde yer alan kültür unsurları, geçmiş medeniyetlere ait sosyal yaşam, ekonomi, din, dil gibi soyut ve somut değerlerin daha sağlıklı ve net bir şekilde yorumlanmasına olanak vermektedir

Kadim şehrimiz Malatya, doğal ve tarihi hazineleri ile ülkemiz kültür ve turizmine önemli katkılar sunmaktadır. İlimizde başlıca 26 temmuz 2021 tarihinde UNESCO Dünya Mirası listesine giren Arslantepe Höyüğü, Atatürk evi Müzesi, Etnografya Müzesi, Malatya Kent Müzesi Radyo Gramofon Müzesi, Fotoğraf Makinesi Müzesi, tarihi Tahtalı Hamam Müzesi ve. Yeşilyurt Tekstil Müzesi gibi birçok müze bulunmakta olup buralar yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekmektedir.

Tarih ve kültürel mirasımızın korunması, tanıtılması ve yeni nesillere aktarılması görevini başarıyla yerine getiren müzelerimize ilginin artmasını temenni eder, tüm emeği geçen çalışma arkadaşlarımızın Müzeler Haftası'nı kutlar en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.