Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kale

Yüzölçümü 192 kilometrekare, toplam nüfusu 6 bin 286 (2007 nüfus sayımı) ve Malatya’ya uzaklığı 35 kilometredir. Eski ismi İzollu olup, yörede halen bu adla da anılmaktadır. 1560 Osmanlı Tahrir Defterinde “îzoli Komri” belirtilen yerin bugün Malatya ve Elazığ’ı birbirine bağlayan Kömürhan Köprüsünün olduğu anlaşılmaktadır. 1990 yılında ilçe olmuştur.

Merkez olmak üzere 1 belediyesi, 19 köyü ile 43 mezrası vardır. Doğusunda Elazığ, batısında Malatya, kuzeyinde Karakaya Barai Gölü sahası ile Baskil (Elazığ) ve güneyinde Pütürge bulunmaktadır. Kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Nüfusunun tamamına yakını tarımla, özellikle kayısıcılık, uğraşır.
İlçeye 4 km. mesafede Kale Höyük bulunmaktadır. Karakaya Baraj Gölü suları altında kalan Pirot köyünde bulunan eserler Malatya Müzesinde sergilenmektedir.

Bağlı belde ve köyler şunlardır:

Bağlıca, Akuşağı, Bentköy, Çanakçı, Dedeköy Duruldu, Erdemli, Cülenköy İkizpınar, Kaleköy Karaağaç, Kıyıcak, Kozluk, Kumluyazı, Mahmutdursun, Salkımlı, Sarıot, Tepebaşı, Değirmen ve Yenidamlar.