Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

EMITT FuarındayızDoğu Akdeniz Uluslar arası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) İstanbul’da başladı.

Her yıl 60’ın üzerinde ülkeyi İstanbul’da buluşturan fuarın bu yıl 16.’sı düzenleniyor. Fuar 9-12 Şubat 2012 tarihleri arasında açık. Bu yılki fuara Arjantin, Çek Cumhuriyeti, Kazakistan, Macaristan, Malezya, Slovenya ve Venezuela ilk kez katılıyor.

Bu yıl, illerin doğal, kültürel ve tarihi zenginliklerini tanıtarak bölgelerin turizm potansiyelini açığa çıkarmak isteyen kalkınma ajansları dünyanın en büyük 5. turizm fuarı kabul edilen EMITT’de bağlı illeri ortak tanıtıyor.
Bu bağlamda Fırat Kalkınma Ajansı, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinin turizm potansiyelini yerli ve yabancı ziyaretçilerle paylaşmak için fuarda stant açtı. Ajans fuarda söz konusu illerin halk müziği ve folklorunu tanıtıcı gösteriler düzenleyip ziyaretçilere yöresel lezzetler ikram edecek. Ayrıca tanıtıcı görsel ve yazılı materyal dağıtılacak.

Fuara Malatya’dan Vali Yardımcısı Murat Çağrı Erdinç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, Şube Müdürü Ali Cengiz ile personel Muzaffer Yakışıklı ve Hasan Hüseyin Yıldırım, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler müdürü İbrahim Halil Kılıç, Belediye Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Nalçacı ile personel Lütfü Acıbucu, Cahit Varol, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altınyuva ile uzmanları Tuğba Pembegül, Ahmet Yıldırım, Lokman Pirim, Abdulvahap Yoğunlu, Abdurrahman Çelik ve halkla ilişkiler sorumlusu Hakan Kumaşoğlu, Avşar, Grand Sinan, Akkoza, GAP Royal, Tiryandafil otelleri, Cem Tur, Beydağı ve Sofuoğlu seyahat acenteleri katılıyor.

Vali Yardımcısı Murat Çağrı Erdinç “Bölge valilerimizin desteğiyle, FIRAT Kalkınma Ajansı öncülüğünde fuara katılıyoruz. Bu uygulamanın bölgenin turizm potansiyelinin tanıtılması ve ziyaretçi sayısının artmasında etkili olacağını, dolayısıyla katılımcı illerimizin turizm gelirlerinin artacağını düşünüyoruz. EMITT dünyanın sayılı turizm fuarlarından birisi. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirip Malatya’yı ve bölgemizi tanıtacağız” dedi.

Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Nalçacı ise “Daha önce birçok turizm ve tanıtım fuarına katılmıştık. EMITT tanıtım açısından çok önemli bir fuar. Malatya’nın tarihi ve kültürel mirası ile doğal güzelliklerini yurt içi ve yurt dışından katılan sektör temsilcilerine tanıtma fırsatı buluyoruz. Malatya Belediyesi olarak, burada bulunan diğer kuruluşlarımızla birlikte şehrimizin tanıtımına katkı sağlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. dedi.

İl Kültür ve Turizm Şube Müdürü Ali Cengiz ise “Bu yıl fuara özellikle Malatya’dan sektör temsilcilerinin katılımı ve ilgisi bizleri sevindirdi. Katılımcı otel ve acentelerimiz dünyanın her tarafından gelen sektör temsilcileriyle buluşup, müşteri bulma ve Malatya’ya ziyaretçi çekme şansını yakalıyor. EMITT gerçekten çok önemli bir fuar, çok önemli bir organizasyon. Umarım önümüzdeki yıllarda Malatya’dan katılan firma sayısı artış gösterecek. Bu yıl fuarda kalkınma ajansları bölgesel tanıtım atağına kalktılar. Merkezi ilimizde bulunan Fırat Kalkınma Ajansı bize öncülük etti. Malatya olarak şu anda Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerimizle sırt sırta bölgemizi tanıtıyoruz. Bu yararlı bir uygulama çünkü turizm bir şehirle sınırlandırılamaz. Yöremize herhangi bir ile gelen ziyaretçi diğer illeri de görmek isteyecektir” dedi.

Cengiz, Malatya’nın da bulunduğu standa katkılarından dolayı işadamları Dr. Erdal Göçmez, Murat Tokmak, Yalçın Geyik, Oğuzhan Göksu, Doğacı Firması, Osman Avşar ve Beydağı Seyahat yetkililerine teşekkür etti.

Standı ziyaret edenlere Malatya tandır ekmeği ve gün kurusu kayısı ta ikram ediliyor.

Standı ziyaret edenler arasında Malatya eski vali yardımcısı İnci Sezer Becel, Malatya Eğitim Vakfı Başkanvekili işadamı Muammer Şahin, Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği Başkanı Bekir Alyüz ile genel sekreter Ali Özdemir, işadamı Adil Üstündağ, Arapgirli sanatçılar Mehmet Sucu ile Mustafa Taşkın, Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşarı Özgür ÖZASLAN' da bulunuyor.