Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm Haftası Açılışı Yapıldı

Turizm Haftası açılışı yapıldı. Malatya'da Turizm Haftası ile ilgili tören Sabancı Kültür Merkezi'nde yapıldı. Törene Vali Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf İzzettin Cengiz ve Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut ile kalabalık bir topluluk katıldı.

Vali Daşöz yaptığı konuşmada, "Ülkemiz özellikle 1980'den sonraki çabalarıyla dünyanın önemli turizm aktörlerinden birisi haline gelmiştir. Bugün ülkemize gelen turist sayısı 20 milyonların üzerindedir. Turizm gelirlerimizde 15–16 milyar dolarlara çıkmıştır. Fakat burada bir durum söz konusudur; örneğin Fransa'ya giden bir turistin harcadığı para bin 500 dolar civarında iken, Türkiye'ye gelen turistin yaptığı ortalama harcama 700 dolardır" dedi.

Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay da, "Turizmde çok şanslıyız. Çünkü kaynakları böylesine zengin olan bir ülke yoktur. Üstelik teknolojik gelişmelerin meydana getirdiği tahribattan en az zarar gören ülke durumundayız. Turizm potansiyelimizi, eserlerimizi, doğamızı koruyarak turizm faaliyetlerini 12 aya ve tüm Türkiye'ye yaydığımızda bu zenginlik bir anlam taşıyacaktır" diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut ise, "Ülkemiz turizm açısından çok zengin bir ülkedir. Tarih, doğa ve inanç turizmi bakımından çok ilgi çekmekteyiz. Birçok kültüre ve medeniyete beşik olmuş ülkemiz dış turizm açısından büyük bir potansiyele sahiptir. İnsanlarımızın, misafirperverliği, hoş görüsü turist çekmeyi kolaylaştırmaktadır" dedi.

Törende Turizm Haftası nedeniyle düzenlene resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında derece alan öğrencilere ödülleri verilirken, halk oyunları gösterisi de yapıldı. Törende Malatya'nın kültürel ve tarihsel özelliklerinin anlatıldığı sinevizyon gösterisi sonrasında Malatya ile ilgili bir fotoğraf sergisi açıldı.