Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Doğanşehir İlçesinde Günedoğru Köyünde Bulunan Karaca Motifli Taban Mozaiği Malatya Müzesi'nde Sergileniyor.

Doğanşehir ilçesinde Günedoğru köyünde bulunan karaca motifli taban mozaiği iki yıllık bir çalışmadan sonra tablo haline getirilerek Malatya Müzesi'nde sergileniyor. Mozaiğin MÖ 4 bin yıllarına ait olduğu tahmin ediliyor.

Otlayan karaca motifli Roma mozaiğinin sergilenmesi nedeniyle Malatya Müzesi'nde bir tören düzenlendi. Törene Vali Yardımcısı İnci Sezer Becel, Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, Malatya Baro Başkanı Selahattin Sarıoğlu, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, Doğanşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaman, Kütüphane Müdürü Ali Gün, Mimarlar Odası şube başkanı Abdurrahman Yavuz, İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri, Kültür Yaşam Derneği başkanı Yaşar Karaaslan, eski Doğanşehir Belediye Başkanı Hanifi Bayram katıldı.

Malatya Müze Müdürü İzzet Esen "M.Ö. 3-4 binli yıllara ait olan Karaca motifli taban mozaiğin bulunduğunu vatandaşlardan öğrendik. Eski Belediye başkanı Hanifi Bayram’ın arazisinde bulunan mozaiklerin müzemize kazandırılması çalışmaları 2007 yılında başladı. Bulunan mozaiğin önemli bir bölümü define arayıcıları tarafından tahrip edilmişti ama Malatya ve Malatya Müzesi önemli bir esere kavuştu. Mozaiğin onarımı esnasında Güzel Sanatlar Fakültesi ile müze personeli de bu alanda kendilerini geliştirdiler. Ayrıca Mimarlar Odası Malatya şubesinin mozaiğin müzemize kazandırılması konusunda önemli katkıları oldu” dedi.

Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, böyle bir eserin Malatya Müzesine kazandırılmasından mutlu olduklarını belirtti.