Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay'ın Malatya Ziyareti

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Malatya’yı ziyaret etti. Cumartesi günü Sivas’ın Divriği ilçesinden Malatya’ya hareket eden Günay, Vali Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AKP'li Vekiller Öznur Çalık, İhsan Koca, Mehmet Şahin ile birlikte kültür sarayı inşaatı, Malatya Arkeoloji Müzesi Etnografya Müzesi, Battalgazi İlçesi Ulu Cami ve Kervansaray ile Arslantepe Ören Yeri'nde incelemelerde bulundu.

Malatya Kültür Sarayı’nın yapımına 2,5 milyon TL ödenek gönderildiğini belirten Bakan, bu merkeze yerel yönetimlerin sahip çıkması gerektiğini söyledi. Günay, Akçadağ Kültür Merkeziyle ilgili olarak “Akçadağ Kültür Merkezi’nin tamamlanması için Belediye başkanı ile görüşüldü. Dün yeni bir protokol yaptık yerel imkanlarla yapılması için. Bakanlık olarak da gerekli desteği sunacağız. Geçmişte, planlama yapılmadan, tamamen bölgesel, siyasal ve güncel kaygılarla kültür merkezleri, etnografya müzeleri kurulmuş. Milletin parası boşa harcanmış. Bu para benim cebimden ya da başkanların cebinden çıkmıyor ki. Restorasyonlar amacına uygun yapılmamış gelişigüzel paralar harcanmış. Bu harcanan paralar beytülmalın parası. Biz bu anlayışla hareket etmiyoruz. Bir bakıyorsunuz kültür merkezini dolduracak nüfusu olmayan yerlerde temeller atılmış ancak şehrin göbeğinde ise bu tür merkezler yok. Anadolu’nun birçok yeri böyle temel çöplüğüne dönmüş. Ancak biz yine de yüzde 70-80 oranında bitirilmiş yerleri tamamlayacağız” dedi.

Bakan Günay, Arslantepe höyüğündeki kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkartılan ve dünyanın ilk devlet sisteminin örneği olan sarayın Açık Hava Müzesi’ne dönüştürülmesinin yanı sıra Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunan kilisenin restorasyonuyla ilgili bir soru üzerine “Hedefimiz gelen turisti Anadolu’nun tüm kentlerine çekmek. Gelen turist Kapadokya’dan sonra dönüyor. Kilise, havra, pagan, cami ayırımı yapmadan bütün eserlerimizi onararak gün yüzüne çıkarmayı hedefliyoruz. Eski ve yeni tüm eserleri ayrım yapmadan kazanmayı düşünüyoruz. Türkiye, güvenli bir kardeşlik ülkesi, barış-bereket ülkesi olduğu zaman gelen turist Sivas’a, Malatya’ya da Elazığ’a da Maraş’a da Mardin’e de rahatlıkla gelir. Sözünü ettiğiniz kiliseye gelince o konuda tam olarak bilgim yok. Vali burada, belediye Başkanı burada, Özel İdare, Kültür ve Turizm Müdürlüğü burada. Söylediğim anlayış çerçevesinde onu da turizmimize kazandırmamız lazım” dedi.

İtalya La Sapienza Üniversitesinden Prof. Dr. Marcella Frangipane başkanlığında bir arkeoloji ekibinin kazılara devam ettiği Aslantepe Ören Yerini ziyaret eden Bakan Ertuğrul Günay, burada Frangipane’den yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Günay, Battalgazi (Eski Malatya) ilçesinde restorasyonu devam eden Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayını gezip, çalışmaları yerinde inceledi.

Tarihi Beşkonaklar'da düzenlemesi devam eden Etnografya Müzesi'ni gezen Bakan Günay, "Malatya'nın kronolojisini içeren bir müze yapılmalı. Malatya iki cumhurbaşkanı yetiştirmiş bir il. Bu konakların birinde, geçmişten günümüze kronolojik tarihi, yazı ve eserleri içeren bir müze oluşturulmalı" dedi.

Malatya'ya yerleşik Devlet Tiyatrosu kurulması isteğiyle ilgili ise Bakan Günay, "Malatya'ya Devlet Tiyatrosunu kurduk. Yerleşik olacak. Onun hazırlıklarını yaptık. Personel taleplerimiz oldu. Haftanın her günü eser sahneye koyacak hale getiriceğiz" dedi.

Günay, daha sonra Ankara’ya hareket etti.