Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

MUFF Tanıtıldı

1. Malatya Uluslararası Film Festivali26 Ekim Salı günü saat 19.30’da Point Hotel’de gerçekleştirilen basın toplantısında tanıtıldı.

 

Malatya Valiliğitarafından bu yıl ilk kez 26 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali, 26 Ekim akşamı Point Hotel Barbaros’ta yapılan Basın Toplantısı ile tanıtıldı.

Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Doç. Dr. Ulvi Saran’ın ev sahipliği yaptığı Basın Toplantısı’nda Festival Yönetmeni Ali Çalışır, Festival Danışma Kurulu Üyeleri Ali Sönmez, oyuncu İzzet Günay, yönetmen Muzaffer Hiçdurmaz,oyuncu Nehir Erdoğan;  festival program danışmanları Serkan Çakarer ve Deniz Ölmez konuşmacı olarak yer aldı.

Festivalin Basın Toplantısı’nda ilk olarak söz alan Ali Çalışır’ın konuşmacıları takdiminden sonra Malatya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Festival Yürütme Kurulu Üyesi Hasan Hüseyin Erkoç söz aldı. Erkoç konuşmasında Malatya’nın ülke ekonomisine katkıları ve bulunduğu coğrafyadaki konumuna değindi.  Malatya’nın tanıtımında büyük öneme sahip olan festivali sonuna dek desteklerini belirten Erkoç ; “Malatya Tanıtım Günleri, Malatya Uluslararası Film Festivali gibi organizasyonlar Malatya’nın tanıtımı adına çok önemli girişimlerdir. Bir ilin kalkınmasında ortak bir katkı sağlamak adına çaba sarf ediyoruz. Malatya’yı çok daha iyi günlerin beklediğini belirtmek istiyorum.” dedi.

Festivalde konuşma yapan Malatya İl Genel Meclis Üyesi Naci Şavata kayısı ile özdeşleşen Malatya’nın artık film festivali ile de anılacağını belirtti. Malatya Valisi’nin başarılı çalışmalarına değinen Şavata, “Doğunun Batısı, Batının Doğusunda göreceklerdir ki, Malatya misafirlerini gönlünü, evini açacaktır.” dedi. Malatya’nın festival sayesinde adından söz ettirir hale geldiğini sözlerine ekleyen Naci Şavata’dan sonra Malatya Belediye Başkanı ve Festival Yürütme Kurulu Üyesi Ahmet Çakır söz aldı. Çakır Malatya’nın ekonomik açıdan sürekli gelişen bir şehir olduğunu, Malatyalı sanatçıları, siyaset adamları, Battal Gazi’si ile bölgenin festival için en cazip yerlerinden biri olduğunu söyledi. Terörün giremediği, suç oranın çok düşük olduğunu eklediği konuşmasında Çakır, “Sosyal ve sportif olanakları bakımından altyapısı sağlam bir şehir olarak Malatya Festivali en iyi şekilde gerçekleştirecektir. Festivalin her geçen gün büyüyeceğine inanıyorum.” dedi.

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı ve Festival Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Turan Sağer’in, böylesi bir etkinliğin içinde olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdiği kısa konuşmasının ardından Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Doç Dr. Ulvi Saran söz aldı. Toplantının moderatörlüğünü de yürüten Saran, “Bizler öncü olmak durumundayız. 1. Malatya Uluslararası Film Festivali dolayısıyla sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Malatya bölgesinde lider bir il, bir kavşak noktası. Malatyalı pek çok sahne sanatçıları, oyuncu, sinema sanatçısı bulunuyor. “ dedi. Her ilin bir marka değeri olduğunu, illerin ülke ekonomisine katkı sağladığı ürünlerle konuşulduğunu belirten Vali Saran Festival’inde kayısının bir simge olarak seçildiğini söyledi.  Bu Festivalin gün ışığına çıkarılmasının çok değerli katkılarla olacağını anlatan Saran, Festivalin sponsorlarını açıklayıp, teşekkürlerini yineledi.

Festivalle ilgili söz alan Festival Yönetmeni Ali Çalışır, konuşmasında Festival Yürütme Kurulu, Festival Danışma Kurulu ve Festival Program Komitesi’ni açıkladı. 100’e aşkın film ve 300’ü yakın konuğun Malatya’ya geleceğini belirten Çalışır, en ucuz festival biletlerinin de yine bu festivalde olacağını belirtti.  Gösterimler hakkında bilgi veren Çalışır Uzun Metraj Film Yarışma Jürisi ve Siyad Jürilerini açıkladı. Festivalin İşitme ve görme engelliler için olan bölümü Gördüm, Duydum, Biliyorum’daki filmleri açıklayan Ali Çalışır, minik izleyiciler için olan MişMiş bölümünü müjdeledi.

Malatyalı oyuncu Nehir Erdoğan Festival Yan Etkinliklerini basın mensuplarına açıkladı. Mehmet Turgut Fotoğraf Atölyesi ve Mehmet Turgut 46 Fotoğraf Sergisinin yapılacağını açıklayan Erdoğan, festival süresince gerçekleştirilecek olan bir diğer etkinlik olan Filmmakers Kısa Film Atölyesi’nden bahsetti. Altyazı Dergisi 100. Sayı Sergisi ve Altyazı’nın Hikâyesi: Sinema Dergiciliği ve Film Eleştirisi Söyleşisi’nin de festivalde yer aldığını belirten Erdoğan festivalde en sevdiği şeyin Sinema Öğrencileri İçin Sinema Teknik Kitapları’nın hazırlanması olduğunu vurguladı. Nehir Erdoğan: “Ben böylesine değerli insanlarla birlikte bu projede yer almaktan çok mutluyum. Babama da buradan, yukarıya selam olsun. Böyle bir festivalde olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Toplantıda konuşma yapan bir diğer sanatçı İzzet Günay, festivalin komedi, mizah temalı olması nedeniyle açılış filminin yine bir mizah filmi olduğunu açıkladı. Açılış filminin 1963 yapımı F. Osman Seden’in “Badem Şekeri” filmi olduğunu, ayrıca filmin Türkan Şoray ve Fatma Girik’in birlikte yer aldığı tek film olduğunu söyledi. Bu yıl ilk kez verilmeye başlanacak olan ‘Onur Ödülleri’nin de sahiplerini açıklayan İzzet Günay, daha sonra festivalde yer alan Sinema Kültürü Seminerlerine değindi.

Festival’de Kemal Sunal’ın Anısına bölümünde 3 filmin restore edilip izleyiciyle tekrar buluşacağını açıklayan Muzaffer Hiçdurmaz, festivalde galası yapılacak olan iki filmi; Sinan Çetin’in ‘Kağıt’ ve Selim Demirdelen’in ‘Kavşak’ filmleri olduğunu açıkladı. Son bir yılda yaşamını yitiren yönetmenlerin anısına Yaprak Dökümü bölümü yapılacağını ve bu bölümde 6 film ve 6 yönetmenin anılacağını belirten Hiçdurmaz yönetmenleri tekrar saygıyla andığını dile getirdi.

Festivalin Uzun Metraj Film Yarışmasında yarışacak kısa tanıtım filminin ardından Ali Sönmez, festivalin yarışma bölümüne katılan filmleri ve yarışmaya hak kazananları açıkladı. Yerli bir filmin yarışmada yer alacağını belirten Sönmez, bunun nedenini yarışma şartları nedeniyle son bir yıl içinde çekilen mizah türünde filmlerin fazla sayıda olmamasına bağladı.  Festivalin mizah türündeki filmleri yarışma kapsamında değerlendirmesiyle diğer festivallerden ayrı bir konuma getirdiğini vurgulayan Ali Sönmez, yarışmacı olmaya hak kazanan 10 filmden bir kısmı hakkında bilgi verdi ve verilecek ödülleri açıkladı.

Uzun Metraj Film Yarışması’ndaki diğer filmlerden bahsederken, Sabah Gazetesinin Tema Sponsoru olduğu Sabah Panoraması: Dünya Sinemalarından bölümünde yer alacak filmleri de açıkladı.

Ayrıca Ali Çalışır festivalin Sabah Panoraması: Dünya Sinemalarından bölümünde gösterilecek olan Woody Allen’ın son filmi olan Uzun Boylu Esmer filminin de galasının MUFF’da olacağını müjdeledi. Woody Allen’in da katılacağını açıklayan Çalışır son olarak, “Film gösterimleri, sinema seminerleri, atölyeler, sergiler ve söyleşilerle dolu bir haftayla; kültür sanat hayatınızı renklendirmeye hazırlanan Malatya Uluslararası Film Festivali’nde buluşmak dileğiyle, iyi festivaller!” dedi.

Serkan Çakarer festivalin Ödüllü Belgeseller Bölümünde yer alan belge filmler hakkında bilgi verdi. Son olarak da Festival’de yarışacak olan kısa filmler Serkan Çakarer ve Deniz Ölmez tarafından, kısa tanıtım filminin ardından açıklandı. Toplam 12 film Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması için yarışacak.

Gecede son olarak festivalin ödülü olan ‘Kristal Kayısı’ tanıtıldı ve davetliler toplantı sonrası verilen kokteylde bir araya geldiler.