Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

SODES 2 Projemizi OnayladıSosyal Destekleme Programı (SODES) kapsamında Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak 12 proje sunduk. Bu projelerden Gezici Kütüphane ve İl Halk Kütüphanesinde Görme Engelli Kişilere Hizmet Verilmesi isimli 2 projeler kabul gördü. Birinci projenin bütçesi 144.300, ikincinin ise 57.200 TL.

 

Gezici Kütüphane adlı proje sayesinde, Malatya ili Merkeze bağlı köylerde kütüphane bulunmaması nedeniyle kitaplara ulaşamama sıkıntısı yaşayan kütüphaneye uzak kesimler ve köylerdeki halkın tamamı olan Malatya il nüfusunun yaklaşık  üçte birlik kısmı kütüphane hizmetlerinden yararlanabilecektir.

 

Bu projenin amacı Malatya merkezine uzak olan semt ve köylerinde okuma oranını artırmak, kültür seviyesini yükseltmek, Sosyal Devlet ilkesine uygun olarak kitaba ulaşamayan merkeze uzak semtler ve köylerdeki halka ücretsiz kitap ulaştırmaktır. Ayrıca bu proje ile Sayın Cumhurbaşkanımız ve Valiliğimizin başlattığı “Türkiye Okuyor” ve “Malatya Okuyor” projelerine katkı sağlamak amaçlanıyor.

 

İl Halk Kütüphanesinde Görme Engelli Kişilere Hizmet Verilmesi projesiyle görme engelli kişilere ekran okuma programları ve gerekli donanım temin edilerek kütüphane hizmeti götürülmesi ve böylece kişilerin bilgi edinme ihtiyaçlarının karşılanarak kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ve fırsat eşitliği olanağı sağlamak hedefleniyor.