Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Akçadağ Kültür Merkezine Ödenek

 
Akçadağ Kültür Merkezi inşaatının 2011 yılında tamamlanarak hizmete girmesi bekleniyor. 1992 yılında temeli atılan, inşaatı uzun yıllar devam eden, 1999 yılında inşaatına son verilen Kültür Merkezi inşaatına yapılacak ihalenin ardından yeniden başlanacak.


Malatya Kültür ve Turizm Müdür Vekili ve  Şube Müdürü Ali Cengiz konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu merkezin önceden 50 bin TL ödeneğinin bulunduğunu, 2011 yılı için ise 860 bin TL ödenek çıkarıldığını, dolayısıyla şu anda toplam 910 bin TL ödeneğinin bulunduğunu bildirdi.

 

Cengiz “Akçadağ Kültür Merkezi inşaatının tamamlanarak hizmete açılmasının ilçemize birçok yönden katkı sağlayacağına inanıyoruz. Merkez, kendi işlevinin yanı sıra yakınında bulunan Halk Eğitim Merkezi, Endüstri Meslek Lisesi ve Çok Programlı Lisenin çeşitli faaliyetlerinde kullanılabilir. Ayrıca milli bayramlarda ve çeşitli kuruluşların faaliyetlerinde hizmet verebilir. Bakanlığımız yerel tiyatrolara son yıllarda ciddi maddi destek sağlıyor. Bu destek sayesinde yerel tiyatroların sayısı artıyor. Kültür Merkezinin faaliyete geçmesi Akçadağ’da yerel tiyatro faaliyetinin başlamasına vesile olabilir” dedi.

Cengiz yıllardır terk edilmiş vaziyette bulunan merkez inşaatının tamamlanması için Malatya Milletvekilleri ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Vali Ulvi Saran’ın büyük çaba harcadığını belirterek “Sayın Milletvekillerimize, Bakanımıza ve Valimize göstermiş oldukları hassasiyet ve verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Sayelerinde Akçadağ ilçemiz önemli bir tesise kavuşacak; bu ilçemizde kültür ve sanat faaliyetlerinin artışına katkı sağlanacak” dedi.