Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu Malatya’daBakanlığımızca 2011 yılında düzenlenecek 33. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nun, Bakanlık makamının oluruyla, ilimizde yapılmasına karar verildi.

Çok sayıda yerli ve yabancı bilim adamının katılacağı ve geniş bir izleyici grubu tarafından takip edilecek sempozyum 23-27 Mayıs 2011 tarihleri arası İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Öneri Prof. Dr. Frangipane’den

Söz konusu sempozyumun Malatya’da gerçekleştirilmesinin çok önemli olacağını belirten Aslantepe Arkeolojik Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne 4 Haziran 2010 tarihinde yazdığı mektupta “2011 yılında, Aslantepe’de Arkeolojik Kazı Heyetinin çalışmalarının 50. yılı olacağını, heyetin yıllar süren çalışma ve deneylerinin sonucunda elde edilen M.Ö. 4. Binyıla tarihlenen arkeolojik alanın kapatılması projesi sonucu oluşturulan Açık Hava Müzesinin halka açılacağını, bunun Malatya Valiliğinin çok değerli finansal yardımı ile hayata geçirileceğini” belirterek, 33. Araştırma ve Kazı Sonuçları Sempozyumunun Malatya’da gerçekleştirilmesini önermişti.