Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm Haftası BaşladıTurizm Haftası Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı.

Yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Malatya Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu bir konuşma yaptı. Kabahasanoğlu konuşmasında, Malatya’nın tarihi derinliğinin hiçbir şehirle kıyaslanamayacak kadar zengin, ünlü İtalyan arkeolog Marcella Frangipane’nin tespitlerine göre Anadolu’nun en eski şehir devletine sahip olduğunu belirterek, dünya kültür mirası listesinde bulunan Nemrut Dağı’nın her geçen gün daha fazla ilgi çektiğini, manevi iklime mekan olmakla gurur duyulan toprakları sinesinde barındırdığını, Doğu’nun Batı’ya açılan kapısı ve çok sayıda uygarlığın kesişme noktası, dünyada kayısının başkenti olduğunu, lezzetli meyveleri, çarşıları, pazarları, içmeleri, kanyonları, yaylaları ve mesire yerleriyle ziyaretçilerini ağırladığını söyledi.

Kabahasanoğlu Malatya’nın yakında “turizm kenti” olmak için çaba harcadığını anlatıp 2011 yılının sahip olduğu turizm potansiyelini yeterince değerlendiremeyen ilimiz için atılım yılı olacağını belirtti. Bu yıl Nemrut Yolu ve Arslantepe Açık Hava Müzesinin tamamlanacağını söyleyen Kabahasanoğlu “Daha önce başlatılan çalışmalara yenilerini ekleyen, farklı bir bakış açısı ile tüm kurum ve kuruluşları “büyük projenin küçük parçaları” olarak harekete geçiren Vali Saran’ın özel çabasıyla yakın gelecekte tahminleri altüst eden bir değişim yaşanabilecektir” dedi.

Kongre ve Kültür Merkezinin hizmete açılmasından dolayı Vali, Belediye Başkanı, İl Özel İdare Genel Sekreteri ve emeğe geçen herkese teşekkür eden Kabahasanoğlu, Tarihi Kentler Birliği Malatya toplantısında sokak sağlıklaştırması çalışmasıyla “2011 yılı Metin Sözen Büyük Ödülü”ne layık görülen Battalgazi ilçesini kutladı.

“Malatya, her özelliğini bir merdivene yazsanız Beydağı’nın zirvesine varabileceğiniz “armağan kent” ifadesini kullanan Kabahasanoğlu 17-22 Mayıs tarihleri arası Ankara Kültür Merkezinde düzenlenecek Renk Renk Türkiye, 3. İller Kültür ve Turizm Fuarı ile 26-29 Mayıs İstanbul CNr Expo Fuarında “Malatya Günleri”ne katılacaklarını; 23-28 Mayıs tarihleri arasında Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüz ile İnönü Üniversitesi arasında düzenlenen protokol gereğince Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde “33. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu”nun düzenleneceğini, yetişmesi halinde Arslantepe Açık Hava Müzesinin açılışının bu etkinlik sırasında yapılacağını haber verdi.

Bu konuşmanın ardından 1991 yılında Turizm Master Planı’nı yapan şehir plancısı A. Saffet Atik “Malatya Turizmine İlişkin Bazı Temel Görüşler” başlıklı bir sunum yaptı. Malatya’nın doğuda en yaşanabilir iller arasında olduğunu, turizm açısından “kaynak dağılımının fazlalığı, konumsal üstünlük, kolay erişim ve beşeri sermaye” gibi üstünlüklerinin bulunduğunu ancak az tanınmak, ana tur güzergahlarına uzaklık, harekete geçirilmesi gereken kaynakların ve tesislerin yetersizliği gibi dezavantajlarının olduğunu anlattı. Atik 1991 yılında belirttiği birçok konunun bugün hayata geçmesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Törenin son bölümünde Grup RİSKADER ve Serkan Sarıtaş sunduğu müzik dinletisiyle, ilköğretim halk oyunları ekibi de gösterisiyle izleyenleri coşturdu.

Törene Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, Battalgazi Kaymakamı Abdulmuttalip Aksoy, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Milli Eğitim Müdür Vekili Mahmut Berk, Tarım İl Müdürü Hamit Aygün, İşkur Müdürü Durmuş Doğan, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Murat Nalçacı, Hacıbektaş Kültür Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, İl Basın Müdürü H. İbrahim Kılıç, Kadın Girişimciler Derneği, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Öznesil Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Erşan, Avşar Oteli sahibi Osman Avşar ve RİSKADER Derneği Sami Kasap Kültür ve Sanat Merkezi Başkanı Sedat Özer açılışa katkı sağladı.

Sergi Açılışı

Açılış etkinlikleri kapsamında RİSKADER Derneği Sami Kasap Kültür ve Sanat Merkezinden sanatçı Besire Yıldırım Özgün Baskı ve Kişisel Resim Sergisi, Hattat İslam Kaya Hüsn-ü Hat Sergisi açtı.

Bu sergi Kongre ve Kültür Merkezinde 20 Nisan’a kadar açık kalacak.