Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm Master Planı Tanıtıldı


Malatya Turizm Master Planı düzenlenen bir toplantıyla tanıtıldı. 20 yıl önce de Master Planını hazırlayan Saffet Atik, sunumunu yaparak Malatya’nın turizm potansiyeli hakkında bilgi verdi. Atik, daha önce yaptığı önerilerle bugün yapılanları karşılaştırdı. Bu süreçte Malatya’nın turizm adına önemli çalışmalar yaptığını belirten Atik, sunumunun sonunda yöneltilen sorulara cevap verdi.

Malatya Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıya Vali Ulvi Saran, Kültür ve Turizm İl Müdürü Bahaattin Karahasanoğlu, turizm tesislerinin temsilcileri ve davetliler katıldı.

Kabahasanoğlu, Malatya'nın turizmden de katkı sağlaması için başlatılan çalışmaların devam ettiğini söyleyerek, Malatya'nın Türkiye'deki yerine bakınca, yolculuğa başlamış sırtında çantası olan bir adam olarak gördüğünü söyledi. Kabahasanoğlu, Vali Saran’ın Malatya turizm potansiyelinin ortaya konulmasında büyük destekleri olduğunu belirterek kendisine teşekkür etti.

Vali Ulvi Saran, "Malatya bir turizm şehrimi sorusuna cevap vermemiz gerekiyor. Malatya başta, Türkiye'nin belli başlı şehirleri gibi turizm kenti değil. Ancak, Malatya, göz ardı edilemeyecek bir turizm potansiyeline sahip şehirdir. Malatya gerçekten sahip olduğu varlıklar itibariyle, önemli turizm potansiyelini bünyesinde barındıran ve sorumlulukları bulunan bir il. Tarihsel bir derinliğe ve kimliğe sahip. Anadolu'nun en eski şehirlerinden birisi olan Aslantepe'ye sahip" dedi.

Vali Saran, Aslantepe’de yapılan düzenlemelerle ziyaretçi sayısının önemli sayıda arttığına da dikkat çekti.
Malatya'da tarihsel potansiyeli ortaya çıkartmak için çok sayıda eserin restore edilmesi çalışmasının başlatıldığını belirten Vali Saran, turizm kapsamında kültürel ve sosyal projelere de ağırlık verdiklerini ifade etti.

Vali Saran, Karakaya Baraj Gölü'nde Malatya Valiliği'nin özel sektörle ortaklaşa olarak 150 kişilik bir feribot getirdiğini ve şuanda feribotun kızağa çekilerek, parçalarının tamamlanmaya çalışıldığını kaydetti.

Toplantıda Saffet Atik tarafından Malatya turizm Master Planı hakkında bir sunum yapıldı.