Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Erzincan'da Malatya RüzgarıRamazan etkinlikleri çerçevesinde Erzincan ve Trabzon Belediyesi tarafından bu illere davet edilen Malatya ekibi ilk gösterisini 10 Ağustos Çarşamba akşamı Erzincan’da yaptı.

Malatya Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğünün ortak organizasyonuyla Erzincan’a giden ekip düzenlenen gecede halk oyunları gösterisi sundu. Ayrıca kukla gösterisi yapıldı. Mahalli sanatçılar İrfan Yılmaz, Özlem Uğurlu ve Mustafa Gürbay Malatya ve Erzincan yöresinden türküler söyleyerek geceye katılanları sahura kadar eğlendirdi.

Geceye vatandaşların yanı sıra Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, Erzincan Belediye Başkan Vekili Yılmaz Karaca, Başkan Yardımcısı hemşerimiz Mehmet Şireci ve Seyfullah Kaba, Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal, Kemahlılar Dernek Başkanı Mahmut Cantek, Erzincan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Polat ve Erzincan’da yaşayan Malatyalılar katıldı.

Malatya İl Kültür ve Turizm Şube Müdürü Ali Cengiz gecede yaptığı konuşmaya “Sizlere Sayın Malatya Valimiz Doçent Doktor Ulvi Saran ile Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’ın selamlarını getirdim” diyerek başladı. Cengiz şöyle devam etti:

“Bu Ramazan etkinlikleri içerisinde birçok ilde davet alıyoruz. Bizim bugün Erzincan’da bulunmamızın sebebi öncelikle Erzincan ekonomisine destek olan Malatyalı hemşerilerimizin burada yaşaması. Kültürlerimizin birbirine yakın oluşu ve Erzincan halkının konukseverliği ve misafirperver oluşu bizim bugün sizlerle birlikte olmamızı sağlamıştır. Erzincan halkının misafirperverliğine bir örnek vermek istiyorum. Şu an Erzincan’da yaşayan işadamı hemşerimiz Sayın Ziya Şireci’nin kardeşi zamanında burada askerlik yapmış, gördüğü misafirperverlik karşısında burayı çok sevmiş ve askerliğinin bitiminde buraya yerleşmiştir. Başka bir deyişle, Erzincan konukseverliği insanı vatanından bile koparabilmektedir. Bunun gibi birçok hemşerimiz Erzincan’a yerleşmiş, burada esnaflık, işadamlığı yapmış hatta belediye başkan yardımcılığına kadar gelmiştir. Bizler de Erzincan şehrini çok beğendik. Büyükşehir adayı Malatya’nın bir sakini olarak Erzincan’da oluşturulan yeşil alanı kıskanmadım desem yerinde olur” dedi.

Cengiz “Erzincan’a girişimizden itibaren Malatya ekibine ilgi ve alaka gösteren Erzincan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Polat ve buraya gelişimizde büyük katkı sağlayan Malatya Belediyesi Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Murat Nalçacı’ya teşekkür ediyorum” dedi.

Malatya ekibi 12 Ağustos akşamı Trabzon’da düzenlenen Ramazan etkinliklerine de katılacak.