Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Evliya Çelebi'nin Dünyası Sergisi


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Evliya Çelebi’nin 400. doğum yıldönümü tüm Türkiye’de sergilerle kutlanıyor. Bu kapsamda Malatya Park AVM Teşhir Salonunda 26-30 Eylül 2011 tarihleri arası "Evliya Çelebi'nin Dünyası" adlı bir sergi düzenlenecek.

Bakanlık, Başbakanlık Tanıtma Fonu, MEDAM ve Avrasya Yazarlar Birliği’nin katkılarıyla Evliya Çelebi’nin gezdiği yerler, bu yerlerin özellikleri ve ziyaret tarihlerini tek tek belirten detaylı haritalardan oluşan bir sergi hazırladı.

Evliya Çelebi’nin seyahat ettiği tüm coğrafyayı kapsayan, biri yetişkinlere diğeri çocuklara yönelik olarak hazırlanan ve “Evliya Çelebi’nin Dünyası” adı verilen sergi yılsonuna kadar 81 ilde gerçekleştirilecek.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi ile ilgili bu şekilde bir kartografik çalışma ilk defa yapılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yıl boyunca yurtiçi ve yurtdışında düzenleyeceği her etkinlikte “Evliya Çelebi’nin Dünyası” sloganıyla sergilenecek olan yirmi yedi parçadan oluşan bu illüstratif harita koleksiyonu, Çelebi’nin ve muhteşem eserinin anlaşılmasına önemli katkılar sağlayacak.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinin detaylarıyla ilk defa haritalandırılması ile ülkemiz ve dünya için büyük bir değer olan Evliya Çelebi ve büyük eserini, sadece 2011 yılında değil bundan sonra da genç nesiller için her zaman yararlanılan bir kaynak olarak değerlendirilmesinin sağlanması amaçlanıyor.

Evliya Çelebi’nin 400. Doğum Yıldönümü

2011, Türk ve dünya kültür tarihi açısından son derece önemli tarihi bir kişilik olan Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yılı Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Kuruluşu UNESCO’nun 22 Eylül 2009 tarihinde gerçekleştirilen 35. Genel Konferansında 2011 yılı anma ve kutlamalar listesinde “Evliya Çelebi’nin 400. Doğum Yıldönümü” resmi olarak ilan edildi.

Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın organizatörlüğünde başta ülkemizde olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde büyük seyyah Evliya Çelebi ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenleniyor.