Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Trio Chicago ve Friends Konseri


Amerikalı Klasik Oda Müziği Grubu “Trio Chicago and Friends” (Chicago Üçlüsü ve Arkadaşları), ABD Adana Konsolosluğu ile Malatya Valiliği işbirliğinde 16 Eylül 2011 Cuma günü Malatya’da konser verdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, konserle ilgili olarak, Kongre ve Kültür Merkezi başta olmak üzere tüm kültür sanat noktalarının müzikle, tiyatroyla, resimle, konferansla, sempozyumla, panelle, söyleşiyle, sergiyle dolup taşmasının en büyük hayali olduğunu dile getirdi. Şehir uyurken uyumayan, kültür sanat faaliyetleri için yollara düşen; çocuklarını, gençlerini renklerle buluşturmak için çaba harcayan insanların toplumsal yapımızın zenginliğine çok önemli katkı sunduklarını belirtti.

Malatya’nın son dönemde festivaller, kongreler ve sempozyumlara ev sahipliği yapmasının şehrin çehresini değiştirdiğini söyleyen, bunun da herkes tarafından fark edildiğini dile getiren İl Kültür ve Turizm Müdürü, modernleşen şehri besleyen en önemli kaynağın kültür sanat olduğunu; müzelerin, tiyatroların, sergi alanlarının, sosyal etkinliklerin adım adım takip edildiği bir Malatya’da yaşam kalitesinin de her geçen gün yükseldiğini vurguladı.

Grup Hakkında Bilgi

Trio Chicago & Friends Amerikan müzik grubu, kültürel elçiler olarak her yıl dünyada çeşitli ülkelere turneler düzenliyor. Grup daha önce İstanbul, Ankara ve İzmir’de konserler verdi. Grup, konserlerindeki stilistik çeşitlilik, yürüttükleri master sınıfları ve gittikleri yerlerdeki öğrencilerle gerçekleştirdikleri eğitimlerle tanınıyor. Kısaca, TC&F olarak da anılan grup, Gershwin, Ellington, Bernstein, Copland, Pat Metheny, Cole Porter ve Irving Berlin gibi Amerikan kompozitörlerin müziklerini icra ediyor.

Grubun lideri Elliott Golub, Şikago’nun en seçkin kemancılarından biri ve Şikago’da Music of the Baroque’un 1972’deki kuruluşundan 2006 yılına kadar orkestra lideri olarak görev yaptı. Bay Golub daha önce, Şikago Üniversitesi Contemporary Chamber Players’ın orkestra lideriydi. Kendisi başkent Washington D.C.’de, Kennedy Merkezi (Kennedy Center), Kongre Kütüphanesi (Library of Congress) ve Beyaz Saray’da çeşitli sunumlarda davetli olarak çaldı. 2006’da “sanata üstün katkıları” sebebiyle William Hall Sherwood Ödülü’nü, 2010 yılında ise Cleveland Müzik Ensitütüsü’nün Seçkin Sanatçı Ödülü’nü (Distinguished Alumni Award) kazandı.

Grubun eş-kurucusu Bayan Marlou Johnston, viyola ve keman çalmaktadır, 1982’den beri Kankakee (Illinois) Senfoni Orkestra’sında orkestra lideri ve solo kemancı olarak görev yapıyor. Kendisi daha önce Şikago Şehir Orkestra’sının (Civic Orchestra of Chicago) orkestra lideriydi. 2004 yılında Minnesota Carleton College’dan “müzik alanında üstün başarı ve liderliği” sebebiyle Üstün Başarı Ödülü (Distinguished Achievement Award) kazandı.

Piyanist Kay Kim, İndiana Üniversitesi Jacobs Müzik Okulu’nda yardımcı doçent olarak görev yapıyor. Kendisi daha önce Northwestern Üniversitesi’nde öğretim görevlisiydi ve Juilliard School’da piyanistti. Itzhak Perlman, Karl Leister ve Philippe Cuper gibi pek çok ünlü sanatçı ile beraber çaldı. Northwestern Üniversitesi’nde piyano performansı üzerine doktora derecesine sahiptir.

Flütçü Laura Hamm, Jean Pierre Rampal ve James Galway ile çalışmıştır. Kendisi Northwestern Üniversitesi’nde müzik yüksek lisansı yapmış ve flüt performansı sertifikası almıştır. Bayan Hamm bugüne kadar pek çok ülkede sayısız müzik festivaline katıldı. Bayan Hamm Şikago Müzik Enstitüsü’nde (Music Institute of Chicago) öğretim görevlisidir.

Soprano Suzan Avcı, ABD’nin Illinois eyaletinde bulunan Darien şehrinden olup Amerikalı bir Türk’tür. İndiana Universitesi’nde doktora adayıdır. Kampüste, Sihirli Flüt’te Pamina’yı, La Traviata’da Flora’yı, besteci Golijov’un Ainadamar operasında ise Nuria’yı yorumlamış ve Liz Upchurch masterclass (ustalık sınıfı) serisine devam etmiştir. En yeni profesyonel çalışmaları arasında Richmond Senfoni Orkestrası ile H.M.S. Pinafore opera-komiğinde Josephine rolü ve Sugar Creek Senfoni’nin 2009 sezonunda Genç Artistler programına katılım vardır, ve Şikago Harris Tiyatrosu/Apollo Korosu ile Hadyn’in Lord Nelson Mass’ında, Apollo Korosu ile Peninsula Müzik Festivali’nde Beethoven'ın Choral Fantasy’sinde, İndianapolis Barok Orkestrası ile Bach’ın Si minor missasında soprano solo rollerini üstlenmiştir. Bayan Avcı lisansını 2007’de Northwestern Universitesi’nde tamamlamıştır. Seyirciler burada kendisini, Karmelit Rahibeleri Diyalogları’nda Madame Lidoine, Üç Kuruşluk Opera’da Lucy Brown, Candide’de ise Cunegonde rolünde ve ona yakın orchestra eserinde solist olarak izledi. Bayan Avcı, hem İndiana Universitesi’nde hem de Northwestern Üniversitesi’nde muhtelif genç bestecilerin elektronik, oda ve orkestra eserlerinin prömiyerlerini seslendirdi ve çeşitli kuruluşlardan ödüller kazandı. Bayan Avcı, daha önce Mary Ann Hart (Indiana), Theresa Brancaccio (Northwestern), ve Ingrid Mueller gibi öğretmenler ve Darling, Sherrill Milnes ve Stephen Alltop gibi eğitmenlerle çalıştı. Kendisi şu an Costanza Cuccaro ile çalışmaktadır.