Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Film Festivali Sona Erdi2. Malatya Uluslararası Film Festivali yapılan görkemli ödül töreniyle sona erdi. Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran’ın himayelerinde, Malatya Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından düzenlenen festivalde 40’a yakın ülkeden toplam 120 uzun ve kısa film gösterildi. Ana teması “Göç” olan festival kapsamında film gösterimlerinin dışında sempozyumlar ve sinema atölyeleri düzenlendi. Malatyalı sinemaseverler filmlerin festival galalarından sonra yönetmenler ve oyuncular ile buluşma fırsatı yakaladı.
Festival’in Ulusal Uzun, Ulusal Kısa ve Uluslararası yarışma bölümlerinde toplam 16 dalda ödül verildi. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda yapılan ve A Haber televizyonu tarafından canlı yayınlanan törene Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Doç. Dr. Ulvi Saran, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sare Doğan ile birçok sanatçı ve Malatyalılar katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise gönderdiği telgraf ile iyi dileklerini iletti ve ödül alanları kutladı.

Festivalin ana sponsoru olan Manas Evleri Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Öztürk de festivale akademik açıdan bakılması gerektiğini söylerken “Festivalin felsefesi ve kurumsal altyapısı oluşturulmalıdır. Bu sadece Malatya’nın değil Türkiye’nin projesidir.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sare Doğan da yaptığı konuşmada festivalin en yakın zamanda kent markası olmasını temenni ettiğini söyledi.

Festivalin başarı ile tamamlandığını söyleyen 2. Malatya Uluslararası Film Festivali Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç Dr.Ulvi Saran ise yaptığı konuşmada “Malatya dolu dolu bir sinema mevsimi yaşadı. Vurgulamak istediğim şey, sanat ve kültür hayatı ile ilgili konularımızın halkımızın doğasından gelen bir reflekse sürdürülmesi gerektiğidir. Malatya bu anlamda büyük bir reflekse sahip. Yetiştirdiği büyük sanatçılar bunun göstergesi” dedi. Festivalin film gösterimlerinin ötesinde “Sinemacılar için bir buluşma noktası” haline de geldiğini söyleyen Vali Saran Malatyalılara bir de müjde verdi. Malatya’nın doğal konumunun uygun olması nedeniyle platolar ve film stüdyoları kurabileceğimizi düşünüyoruz diyen Saran “Bu tarz stüdyoların bölgenin ekonomik hayatına da katkı sağlayacağını düşünerek bu fikri İl Özel İdaresi ile de paylaştık ve böyle bir stüdyonun kurulmasının çalışmasını başlattık. Böylelikle şehrin markası ve imajı güçlenecek” dedi.

Kristal Kayısı “Gelecek Uzun Sürer” in!

Festivalin Ulusal Uzun Film yarışma filmlerini yönetmen ve akademisyen Semir Aslanyürek, sinema yazarı Şenay Aydemir, akademisyen Sevilay Çelenk, oyuncu Eylem Yıldız, oyuncu Serdar Orçin’den oluşan jüri değerlendirdi. Uluslar arası Uzun Film yarışma filmlerini ise Mithat Alam, Roger Christian, Ludek Drizhal, Sahla Nahid ve Andrea Roberti’den oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Festivalin Ulusal En İyi Uzun Film yarışmasını, savaşın ve faili meçhul cinayetlerin yarattığı acıyı ve travmayı kurmaca sinemanın diline tercüme etmedeki başarısı nedeniyle, yönetmenliğini Özcan Alper’in yaptığı “Gelecek Uzun Sürer” filmi kazandı, Özcan Alper ödülünü Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın elinden aldı. Uluslararası En İyi Film ödülü de yapım ve hikâye anlatımındaki başarısı nedeniyle, yönetmenliğini Philippe LeGuay’ ın yaptığı “Altıncı Kattaki Kadınlar adlı filmin oldu. 

En İyi Kısa Film : “Ekmek”

Sinema yazarı Murat Özer, oyuncu Devin Özgür Çınar, akademisyen Bülent Özkam, yönetmen Didem Erayda, yönetmen ve öğretim görevlisi Kurtuluş Özgen’den oluşan kısa film yarışma jürisiödülü; yönetmenliğini Ahmet Taş’ın yaptığı “Ekmek” adlı filme verdi.

En İyi Yönetmen: Özcan Alper

Ulusal En İyi Yönetmen ödülünü, doğayı sinemasında önemli bir karakter olarak kullanma başarısındaki devamlılığı ve ele aldığı hassas konuyla arasındaki mesafeyi koruma becerisi nedeniyle yine “ Gelecek Uzun Sürer” adlı filmiyle Özcan Alper aldı. Alper, filmin bir bölümünü Van’da çektiğini ve Van halkının çekimlere çok yardımcı olduğunu belirterek “Umarım yaralarını çabuk sararlar.” dedi. Uluslararası En İyi Yönetmen ödülü de oyunculuk, kurgu, müzik, görüntü yönetmenliği ve ses öğelerini en iyi şekilde bir araya getirmesi nedeniyle “Altıncı Kattaki Kadınlar” adlı filmiyle Philippe LeGuay’ın oldu.

En İyi Senaryo: Saklı Hayatlar

Ulusal En İyi Senaryo ödülü Türkiye’nin en önemli tarihsel ve toplumsal meselelerinden birinin tekil hayatlarda yarattığı yıkımı ve önyargıyı hikâye etmedeki başarısından ötürü “Saklı Hayatlar” filmi ile Haluk Ünal’ın olurken, Uluslararası En İyi Senaryo ödülünü en orijinal ve yaratıcı senaryoyu ortaya koyması nedeniyle “Parmak” filminin senaryosuyla Carina Catelli aldı.

En İyi Kadın Oyuncu: Salima Hamed

Ulusal En İyi Kadın Oyuncu ödülünü “Unutma Beni İstanbul” filminin “Neredeyse” bölümündeki akılda kalıcı, etkili ve güçlü oyunculuğu ile Salima Hamed; Uluslararası En İyi Kadın Oyuncu ödülünü de karakteri yaratmadaki başarısı nedeniyle “Altıncı Kattaki Kadınlar” filmindeki rolüyle Natalia Verbeke aldı.

En İyi Erkek Oyuncu: Volga Sorgu

Ulusal En İyi Erkek Oyuncu ödülü karakterdeki inandırıcılığı ve karakterin sosyolojisini yansıtmadaki başarısından dolayı “Mar” filmindeki rolüyleVolga Sorgu’ya giderken, Uluslararası En İyi Erkek Oyuncu ödülü de zor bir karakterin üstesinden başarı ile geldiği için “Parmak” filmindeki rolüyleFabian Vena’ya verildi.

En İyi Özgün Müzik: Mustafa Biber (Gelecek Uzun Sürer)

Ulusal En iyi Müzik ödülü müziğin temaya olan uygunluğu ve film içinde tasarruflu kullanılması nedeniyle “Gelecek Uzun Sürer” filminin müzikleriyle Mustafa Biber’ in; Uluslararası En İyi Müzik ödülü ise filmi en iyi şekilde desteklediği ve hafızalarda yer etmeyi başardığı için “Parmak”filminin müzikleriyle Super Charango’ nun oldu.

SİYAD’ın seçimi “Mar”

Ali Hakan, Alper Turgut ve Serdar Akbıyık’tan oluşan Sinema Yazarları Derneği jürisi ödülü “Mar” adlı filme verdi.

Festivalde 2 de özel ödül verildi. Kısa Jüri Özel ödülü Toros Canavarı’nın olurken, ulusal uzun yarışmada Jüri Özel Ödülü de ilk filminde sergilediği sinematografisi, anlatımındaki sadeliği, yarattığı karakterlerdeki samimiyet ve derinlik nedeniyle yine “Mar” filmine gitti. Ödül töreni sahnede çekilen toplu fotoğraf ile sona erdi.

Ödüllerin tam listesi:

Ulusal Uzun En İyi Film: Gelecek Uzun Sürer
Ulusal Uzun En İyi Yönetmen: Özcan Alper
Ulusal Uzun En İyi Senaryo: Saklı Hayatlar-Haluk Ünal
Ulusal Uzun En İyi Kadın Oyuncu: Salima Hamed
Ulusal Uzun En İyi Erkek Oyuncu: Volga Sorgu
Ulusal Uzun En İyi Özgün Müzik: Gelecek Uzun Sürer-Mustafa Biber
Ulusal Uzun Jüri Özel Ödülü: Mar
SİYAD Ödülü: Mar
Uluslararası En İyi Film: Altıncı Kattaki Kadınlar
Uluslararası En İyi Yönetmen: Philippe LeGuay / Altıncı Kattaki Kadınlar
Uluslararası En İyi Senaryo: Parmak- Carina Catelli/ Parmak
Uluslararası En İyi Kadın Oyuncu: Natalia Verbeke/Altıncı Kattaki Kadınlar
Uluslararası En İyi Erkek Oyuncu: Fabian Vena/Parmak
Uluslararası En İyi Müzik: Super Charango//Parmak
En İyi Kısa Film: Ekmek
Kısa Jüri Özel Ödülü: Toros Canavarı