Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sinema Kültür Seminerleri Başvurusu

Sinema Kültürü Seminerleri’ne başvurular başladı!

Malatyalıları, sinemamızın usta isimleriyle bir araya getirecek olan ‘Sinema Kültür Seminerleri’ne başvurular başladı! İlk yıldan başlayarak Malatyalıları; panel, söyleşi, atölye ve seminerlerle sinema sanatıyla daha da yakınlaştırmayı amaçlayan ‘Malatya Uluslararası Film Festivali’ çerçevesinde düzenlenen ücretsiz ‘Sinema Kültürü Seminerleri’ne başvuru için son tarih ise 10 Kasım 2010. Sinema seminerlerine katılımın herhangi bir önkoşulu yok; isteyen Malatyalı sinemaseverler yaş grubu ya da başka bir sınırlama olmaksızın katılabilir.

26 Kasım - 2 Aralık 2010 tarihleri ilki gerçekleştirilecek festivalde seminerlerin eğitmenliğini; yönetmenlik, yapımcılık, oyunculuk gibi sinemanın çeşitli alanlarından sanatçılar, akademisyenler ve sektörün önde gelen isimleri üstlenecek. Malatya İnönü Üniversitesi işbirliğiyle, üniversitenin ana yerleşkesinde gerçekleştirilecek olan seminerlerle, kentte festival ve sinema kültürünün oluşumuna katkıda bulunulması ve iyi birer sinema izleyicisi olarak kendini yetiştirmek isteyenlere olanak sunulması amaçlanıyor.

27 Kasım – 1 Aralık 2010 tarihleri arasında düzenlenecek seminerlerde, konular toplam 9 başlıkta işlenecek. Yoğun bir programa sahip olan seminerlerde katılımcıların seminerlerin en az yüzde seksenini izlemeleri, etkinliğin amacına ulaşması açısından büyük önem taşıdığından, zorunlu tutulmakta. Seminerleri başarı ile tamamlayan öğrencilere, seminerlerin bitimi sonrası, yapılacak törenle katılım sertifikaları verilecek. Yine seminerlerin amacına ulaşması amacıyla katılımcı sayısı 250 ile sınırlı tutulacak.

Seminerlerde konu başlıkları ise şöyle sıralanıyor: ‘Bir Filmi Yönetmek’‘Görüntü Oluşturma Sanatı’, ‘Bir Senaryo Yazmak’, ‘Oyunculuk Metodolojisi’, ‘Kurgu Teknikleri’, ‘Türk Sinema Tarihi’, ‘Film Analiz Yöntemleri’, ‘Dünya Sinema Tarihi’ ve ’Sanat Yönetmenliği’.Bu başlıkların ele alınmasıyla, katılımcılar bir filmin oluşumunun tüm aşamalarına ilişkin bilgi sahibi olacaklar.

Seminerlerde ders verecek yetkin isimler ve konu başlıkları ise şöyle: Sinema eğitimini Rusya’da tamamlamış, sanat yaşamını bir süredir ülkemizde sürdüren ve birçok başarılı yapımda önemli işlere imza atmış Hayk Kirakosyan, ‘Görüntü Oluşturma Sanatı’ konusunu işleyecek. ‘Tabutta Rövaşata’, ‘Cenneti Beklerken’, ‘Çamur’ ve ‘Nokta’ filmlerinin başarılı yönetmeni Derviş Zaim, ‘Bir Senaryo Yazmak’ üzerine bilgi ve deneyimini katılımcılarla paylaşırken; ‘Türk Sinema Tarihi’ni Övgü Gökçe işleyecek. Gökçe, bugüne dek sinema üzerine teorik çalışmalar, yazarlık ve eğitmenlik yapmasının yanı sıra, kısa film de çekiyor.

‘Bir Filmi Yönetmek’seminerini ‘Dokuz’, ‘Ara’, ‘Gölgesizler’, ‘Kaptan Feza’ ve ‘Ses’ filmlerinin yönetmeni Ümit Ünal; ‘Film Analiz Yöntemleri’ni, sinema eleştirmeni, roman ve öykü yazarı Mehmet Açar; ‘Dünya Sinema Tarihi Semineri’ni, alanında ülkemizde ve yurtdışında araştırmalar yapmış sinema yazarı Senem Aytaç verecekler. ‘Sanat Yönetmenliği Semineri’ni, bu alanda beyazperde ve televizyonda iz bırakan işlere imza atmış Mustafa Ziya Ülkenciler;‘Kurgu Teknikleri’ seminerini yine ödüllü işlere imza atmış bir isim olan kurgucu Çiçek Kahraman verecek. Sinemamızın usta oyuncusu İzzet Günay ve son dönemin dikkat çeken oyuncularından Şevket Çoruh ise ‘Oyunculuk Metodolojisi’ seminerinde deneyimlerini paylaşacaklar.

Ayrıntılı bilgi için;
Turgut Çetinkaya
Etkinlikler Koordinatörü
turgut.cetinkaya@istanbulorg.com