Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

2014 EMITT Fuarı Başarılı Geçti

Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, İstanbul’da düzenlenen ve Malatya’nın da katıldığı EMITT’in (Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı) başarılı geçtiğini belirterek “Fuarın hazırlık aşamasından itibaren vurguladığımız bir konu vardı: EMITT’in bir turizm fuarı olduğunu ve bundan asıl yararlanacak olanın ilimizde turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler olacağıydı. Bu amaçla müdürlüğümüzde bir toplantı düzenleyip tüm seyahat acenteleri, oteller ile ilgili kurum ve kuruluşları davet ettik. Toplantıya katılan turizm sektörü temsilcileriyle bu görüşümüzü paylaştık, kendilerine fuarda her türlü desteği vereceğimizi bildirdik. Nitekim fuar tamamlanıp Malatya’ya döndükten sonra kurumumuzu il dışından arayan tur operatörleri ve seyahat acenteleri taleplerini bize iletmeye başladılar. Acenteler Malatya’ya tur getirmek istiyorlar ve bu amaçla ilimiz hakkında, işletmeler hakkında bilgi istiyorlar. Bu geri dönüşler 2014 turizm sezonu için bizleri umutlandırdı. İyi bir sezon geçirmeyi ve çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamayı bekliyoruz” dedi.

30 Ocak-2 Şubat 2014 tarihleri arası düzenlenen fuara Vali Vasip Şahin’in talimatları doğrultusunda hazırlandıklarını belirten Özbay, “ Sayın Valimiz EMITT fuarında bize hep destek oldu.  Gerek fuar öncesi tanıtım materyallerinin hazırlanmasında gerek diğer hazırlıkların tamamlanmasında ve fuar sırasında yanımızdaydı. Açılışa katıldı, ilk iki gün Malatya standını yalnız bırakmadı. Desteklerinden dolayı Sayın Valimiz Vasip Şahin’e teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Bu yıl 18.kez düzenlenen EMITT Fuarına 71 ülkeden 4 bin 500 katılımcı iştirak etti.

 Valiliğimizin başkanlığında Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüz , Fırat Kalkınma Ajansı, Malatya Belediyesi Fuarcılık A.Ş., Doğanşehir Kaymakamlığı, Arapgir Belediyesi, Ticaret Borsası, Kayısı Vakfı ve işadamı Murat Tokmak, Göçmez Ticaret, Sofuoğlu Ticaret ve Levent Kayısıları firmasının katkı sağladığı fuarda bir de Malatyalılar Günü düzenlendi ve standımıza gelen konuklara tereyağlı kayısı tatlısı ile kayısılı pilav ikramı yapıldı. Böylece İstanbul’da yaşayan hemşerilerimizin bir araya gelmesi sağlandı.


Fuar süresince, Malatya standını ziyaret eden yerli ve yabancı katılımcılara Malatya’yı tanıtıcı yayınlar ve, başta kayısı olmak üzere ürünler dağıtıldı.